САЩ изготвят санкционен проект, който заплашва да отреже някои китайски банки от глобалната финансова система на разплащане, с което официалните американски власти се надяват да спрат търговската подкрепа на Пекин за руското военно производство, съобщи "Уолстрийт джърнъл", цитирайки лица, запознати с въпроса.
Китай се вслуша в предупрежденията на Запада от началото на руската война в Украйна да не изпраща оръжие на Москва, но след посещението на Антъни Блинкен в Пекин миналата година китайският износ на търговски стоки, които също така имат и военна употреба, нарасна. Тъй като Китай сега е основният доставчик на електронни устройства, части за самолети, машини и металообработващи машини, американски висши служители посочват, че помощта на Пекин е позволила на Москва да възстанови своя военен индустриален капацитет.
Информацията идва точно преди посещението на държавния секретар Антъни Блинкен тази седмица в Китай, като въпросът е дали тази мощна финансова заплаха може да попречи на търговията между Китай и Русия, която позволява на Москва да възстанови военното си производство след понесените загуби в Украйна, посочва финансово издание.
Миналия петък Блинкен разкритикува китайската подкрепа за руската отбранителна индустрия, заявявайки, че Пекин е основният доставчик за войната на Москва в Украйна чрез предоставянето на критични компоненти за оръжия, отбелязва Ройтерс.
През последните седмици редица американски представители засилиха натиска върху Китай, предупреждавайки, че Вашингтон е готов да предприеме действия срещу китайски финансови институции, улесняващи търговията със стоки, които имат "двойно приложение" - както гражданско, така и военно.
Народната банка на Китай и Националната администрация за финансово регулиране (китайския банков регулатор), не отговориха на исканията на Ройтерс за коментар на информацията на "Уолстрийт джърнъл".
Китай и Русия насърчиха все повече търговия в юани вместо в долари след войната в Украйна, усилие, което може да защити техните икономики от потенциални ескалиращи санкции на САЩ, напомня агенцията.