Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се върнал на бял кон, кой на магаре... За политиката и политиците – поглед от Ямболско

Ямболска област е сред регионите, в които се избират минимален брой депутати - четирима. За последните три предсрочни избора, водачите на листи на четири партии - ГЕРБ, "Продължаваме промяната", БСП и "Възраждане" печелят представителството за района, като се запазват и имената на депутатите.

Избирателите вече познават не само хода на предизборната кампания, но предусещат и какво ще се случи след вота:

"Какво ще се случи - нищо, все същото! Кой се върнал на бял кон, кой на магаре... Същите партии, същите нагласи, хората със същите разсъждения!", казват хората, а част от тях виждат в оставането на Калин Стоянов на поста вътрешен министър предпоставка за намеса в изборите: "Щом толкова борба имаше за този вътрешен министър, да го задържат - значи, все пак той им е нужен!"

От партийните централи в Ямбол все още няма официално обявени кандидати, но големи изненади не се очакват с изключение на БСП. Много вероятно е досегашният неизменен водач на социалистите за региона Кристиян Вигенин, да оглави листата на червените за европарламента, но както самият Вигенин подчерта: "Това още не е решено!"

За ГЕРБ- СДС се говори, че отново ще е досегашният депутат Димитър Иванов - бивш областен управител на Ямбол, а за ПП-ДБ водач ще бъде настоящият депутат Мирослав Иванов. Не се очакват изненади и при "Възраждане", където водач по всяка вероятност отново ще е Никола Димитров. 

Знаят ли избирателите кои са ямболските депутати в момента?

Оказва се, че голяма част от анкетираните трудно се сещат за имената на представителите от района:

"Димитър Иванов, а да Мирослав Иванов също, Кристиян Вигенин и четвъртият май беше от "Възраждане", така ли беше?"

"Никого не познавам, нито един не знам", допълни друг гражданин.

"Не ги знаем защото, дори хората които са гласували за даден кандидат нито са го виждали, нито са го чували, нито могат да ги потърсят, да се оплачат, да поискат нещо".

Що се отнася до правителството "сглобка", ямболските жители разсъждават така:

"Тази сглобка беше много изкуствена и видяхме докъде я докараха!"

Въпреки неодобрението на подобен род правителство, хората не виждат друга алтернатива и след изборите и са категорични, че ще има някакъв вид коалиция.

И след анализът на политиката по върховете, ямболските избиратели се сещат за своя голям проблем, за който се търси решение от близо половин век. Проблем, който по време на предизборни кампании стои под №1, а за неговото преодоляване се дават обещания, които трудно могат да се изпълнят.

"А, болницата ли, какво става с нея, окрадоха я, уж готова била - като е готова пускайте я!"

И след всичко изречено – остава въпросът дали на изборите 2 в 1 ще се гласува по-активно в сравнение с последния вот миналата година? Отговорите търси кореспондентът ни Даниела Костова:


По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна