Боряна Калейн с бронз във финала с бухалки на ЕП в Будапеща

Боряна Калейн
Снимка: БФХГ - Анна Недкова

Боряна Калейн спечели бронзов медал във финала на бухалки на 40-о Европейско първенство по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща.

Абсолютната европейска шампионка от Баку 2023 допусна неточност в края на изпълнението си и беше оценена с 32.900 точки, от които 16.6 за трудност, 8.000 за изпълнение и 8.300 за артистичност. За нея това е трето отличие след златото на обръч и в отборната надпревара при жените.

Дебютантката Елвира Краснобаева направи сериозни грешки с излизане на уред извън килима и се класира седма в този финал с 30.900 точки (16.0, 7.350, 7.850, 0.300).

Европейска шампионка стана Даниела Муниц (Израел) с 33.400 точки, а втора се нареди Лиляна Левинска (Полша) с 32.950 точки, която завоюва първо отличие в кариерата си от първенство на Стария континент.

Шампионката в многобоя от вчера Стилияна Николова пък се класира на пето място във финала с топка. Възпитаничката на Валентина Николова получи за изпълнението си 33.550 точки (16.9 трудност, 8.200 изпълнение, 8.450 артистичност).

Италианката София Рафаели взе титлата с 35.350 точки. Представителката на домакините Фани Пигницки се нареди втора с 34.850 точки и завоюва първи медал в кариерата си от шампионат на Стария континент. Даниела Муниц (Израел) спечели бронзово отличие с 34.250 точки.

Президентът на България Румен Радев дойде в зала "Ласло Пап" малко преди изпълнението на Стилияна Николова и ще остане до края на финалите при жените, за да подкрепи българските гимнастички. Той е в компанията на президента на Европейската гимнастика Фарид Гаибов (Азербайджан).

По публикацията работи: Кръстина Иванова