Китай се подготвя да инвестира около 6 милиарда юана (828 млн. долара), за да стимулира развитието на по-мощен и усъвършенстван вид технология за батерии за електрически превозни средства (EV), съобщи в сряда държавното издание China Daily, цитирано от агенция Блумбърг.
Планът стартира по-рано тази година и се фокусира върху изцяло твърдотелни батерии (ASSB), които се очертават като обещаващо решение за справяне с ограниченията на традиционните литиево-йонни батерии (LIB), съобщи китайската медия, цитирайки свои неназовани източници.
Най-големият производител на батерии в света - Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. и големите автомобилни производители BYD Co. и Zhejiang Geely Holding Group Co. са сред списъка с компании, избрани за програмата, се казва още в съобщението.
Твърдотелните батерии се разглеждат като по-мощни, издръжливи, по-бързи за зареждане и по-безопасни от сегашното поколение литиево-йонни клетки, които доминират в EV сектора. Но разработването на потенциално променяща "правилата на играта" батерия е научно и технологично предизвикателство и все още е на години от комерсиализацията.
Поне в краткосрочен план те вероятно ще бъдат ограничени до използване в превозни средства от висок клас поради повишените им производствени разходи и разходи за суровини, отбелязва Блумбърг.
Инвестицията идва в чувствителен момент за глобалните търговски отношения. Електромобилите на Китай са под светлината на прожекторите в Европейския съюз и САЩ, които обвиниха азиатската държава, че изнася излишни запаси, тъй като е изправена пред забавяне на търсенето у дома.
ЕС скоро ще обяви резултатите от своето разследване за субсидиите на Пекин за сектора на електромобилите, включително дали възнамерява да наложи мита върху вносните електрически превозни средства. Китай вече намекна, че е готов да предприеме незабавно контрамерки, сигнализирайки, че ще въведе мита в размер до 25% върху вносните автомобили с мощни двигатели.
Междувременно, САЩ обявиха собствени мащабни увеличения на митата, което поражда опасения, че техните съюзници могат да последват примера им.