Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

45 градуса в Кипър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Кипър днес бяха поставени температурни рекорди, а енергийната система бе на предела си с юлски стойности на потребление. За първи път през този сезон Метеорологичната служба издаде двойно предупреждение – жълт и оранжев код за екстремни горещини тази нощ и утре.

45 градуса бяха измерени днес в район близо до Ларнака и 44,5 градуса в Никозия. Това са най-високите стойности, регистрирани някога в Кипър през юни, показват данните от наблюденията на времето.

Предишният юнски рекорд в Никозия е 43,3 градуса, поставен през 2007 г. Средната температура за началото на юни е 33 градуса, а за края намесеца – 36 градуса, уточниха синоптиците.

Островът е под гореща вълна от над 40 градуса от понеделник. Жълт код е в сила тази нощ, от 00.00 ч. до 7.00 ч. сутринта, тъй като минималната температура няма да падне под 27 градуса. След него в петък за трети пореден ден ще действа оранжев код за периода от 11.00 до 17.00 часа, като във вътрешността на страната се очакват 44 градуса, обяви Метеорологичната служба.

На ниво „червен код“ остава опасността от горски пожари.

Необичайните за сезона жеги повишиха изключително много търсенето на електроенергия и потреблението й в пиковите часове достигна нива,характерни за юли, съобщиха от Кипърския оператор на преносната система.

Днес в мрежата аварийно бе включен допълнителен блок от най-голямата на острова електроцентрала, за да се предотвратят потенциални прекъсвания на електрозахранването.

Четири компании бяха глобени с по 500 евро за нарушаване на разпоредбите, според които работата на открито трябва да се спре в
най-горещите часове от 12.00 до 16.00 ч., обявиха от Инспекцията по труда. Това изискване важи и в петък.

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени