Англия се промъкна до полуфиналите с дузпи

Англия се класира за полуфиналите на Евро 2024 след победа над Швейцария след изпълнение на дузпи. "Трите лъва" надвиха своя съперник с 5:3 при дузпите, след като редовното време и продълженията завършиха при равенство 1:1, информира БГНЕС.

Тимът на Гарет Саутгейт отново се измъкна от тежка ситуация, тъй като изостана в резултата в 75-та минута след гол на Бреел Емболо, но пет минути по-късно Букайо Сака възстанови равенството, а в продълженията не паднаха голове.

В Дюселдорф двата тима не предложиха много интересни моменти за феновете, като англичаните имаха леко предимство през първото полувреме, докато Швейцария стоеше по-добре след почивката. Натискът на "кръстоносците" даде резултат в 75-та минута, когато добра многоходова комбинация позволи на Дан Ндойе да центрира успоредно на голлинията и Емболо не сбърка от непосредствена близост. Саутгейт реагира светкавично и направи тройна смяна.

Англия изглеждаше на колене, но отново индивидуалната класа на играчите на тима спаси положението. Този път герой бе Букайо Сака, който проби отдясно и нахлу успоредно на границата на наказателното поле, след което с много точен удар не остави шансове на Ян Зомер. Минути по-късно Хари Кейн имаше добра възможност, но изстрелът му бе блокиран.

В добавеното време двата отбора бяха предпазливи, а най-добрата възможност бе за Швейцария, след като резервата Джердан Шакири опита да изненада Джордан Пикфорд от корнер и стреля директно към вратата, но изстрелът му срещна гредата. Англичаните загубиха капитана си Кейн, който не успя да довърши мача, а в крайна сметка се стигна до дузпи.

При тях Пикфорд хвана още първата дузпа на Швейцария, изпълнена от централния защитник Мануел Аканджи, а други пропуски нямаше, като Коул Палмър, Джуд Белингам, Букайо Сака и Айван Тоуни вкараха, преди Трент Александър-Арнолд да изпрати Англия на полуфинал.

Така Англия се класира за полуфиналите на второ поредно европейско първенство, а там ще срещне Турция или Нидерландия.

По публикацията работи: Владислав Стоянов