Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българинът като цяло забравя що е то профилактика и има ли почва у нас!"

Д-р Йован Даскалов: Все повече жени имат раничка на шийката на матката

Изтъкнат млад акушер-гинеколог от столицата е гост в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата за раничка на шийката на матката

5
Д-р Йован Даскалов
Снимка: Софиямед

Раничка на шийката на матката -  с тази тема, която вълнува хиляди жени, започваме новия сезон на подкаста на БНР - "В центъра на системата" . Избрахме темата, защото това е заболяване, което може да се предотврати с редовни прегледи при специалист. И за да наблегнем на факта, че в много от случаите не става дума за злокачествено заболяване.

Изтъкнат акушер-гинеколог смята, че у нас не се провежда активна профилактика за болести на шийката на матката, а профилактичните прегледи не са достатъчи за диагностициране, проследяване и лечение на доброкачествени или злокачествени заболявания на шийката на матката при жените.

И още - защо е изключително важно изследването - цитонамазка?

Слушайте епизода тук:

Гост по темата е:

🔻 Д-р Йован Даскалов – началник АГ Отделението в УМБАЛ "Софиямед"


От разговора ще научите:


🔻 Коя е най-точната диагностика и може ли да се пропусне състоянието

🔻 Защо са толкова важни профилактичните прегледи и изследването - цитонамазка

🔻 Каква е връзката между ЧПВ, намален брой лактобацили и раничка на шийката на матката 

🔻 Кои са рисковите групи, как се предава болестта и как да се предпазим 

🔻 Кога се пристъпва към горене на раничката

🔻 Кои са модерните методи за премахване на раничка на ШМ

🔻 Може ли само с медикаментозна терапия да се излекувате

🔻 Пречи ли това заболяване на на опитите за забременяване

Д-р Йован Даскалов

"Раничка на шийката на матката е все по-често срещано и разпространено заболяване. Ракът на шийката на матката също се наблюдава все по-често и заема завидно високо място, за съжаление, сред онкологичните заболявания, съобщи за БНР д-р Йован Даскалов – началник на АГ Отделението в УМБАЛ "Софиямед".

"Най-сериозният проблем по отношение на болести на шийката на матката е, че нямаме профилактика. Българинът като цяло забравя какво е профилактика и има ли тя почва у нас. За съжаление всеки от нас ходи на лекар, когато вече е има проблем, болка, кървене, когато има изразен дискомфорт, когато е нарушена нормалната физиологична функция към дадения момент, каза специалистът.

"Затова жените трябва да ходят на профилактичните прегледи, което обаче веднъж годишно е един критичен минимум, тоест, това е ок, когато пациентът е физиологично здрав и няма нищо анормално в неговата находка. Когато обаче пациентката има образно казано  - "раничка на шийката на матката", тогава се правят изследвания на 3 месеца, на 6 месеца, на 9 месеца - тоест това е един период, който показва, според диагнозата и състоянието на жената, колко често трябва да се преглежда тя.

Раничка на шийката на матката се установява още при един рутинен преглед. Самото изследване цитонамазка е изключително важно. Защото колкото и да е въоръжено окото, било с очила, било с апарат, едно е гинеколозите да видят по този начин нещата, друго е да се вземе материал и той да се изпрати за патохистологично изследване. Тогава патохистологът или патоанатомът го маркират по определен начин, правят оцветяване, това е един технологичен процес, който изисква време.Тоест не може веднага да има резултат

Цитонамазката се прави по определен начин, патоанатомите ги оглеждат внимателно определената група клетки и се описва състоянието. Защо?

Защото една раничка може да не я видим с просто око на самата шийка, въпросната раничка може да е в канала на шийката и това е нещо, което ние няма как да видим. Затова профилактиката е много важна и цитонамазката е много важно изследване, двете изследвания вървят ръка за ръка - преглед и изследване, категоричен е д-р Даскалов. 

Той поясни, че при установяване на анатомична промяна на шийката, се включват препарати за оцветяване на тъканта на шийката на матката, за да се установи дали има промяна в самите клетки. Ако те остават неоцветени, това означава, че там имаме проблем. След това може да се приложи и биопсия, която пък чрез изследване на парче тъкан от мястото може да покаже дали става дума за предракови състояния, дали е рак, какъв е видът и структурата му, какво трябва да бъде последващото лечение, допълни акушер - гинекологът.  

"Промяната на самата шийка не е задължително да бъде със злокачествено заболяване. Това може да е вследствие на възпалителна компонента, на патогенни микроорганизми, на лоша лична хигиена. Затова когато имаме такава промяна, най-важно е да се установи причината за това. Тогава се пускат микробиологични изследвания, изследва се има ли достатъчно количество лактобацили, които са защитната бариера на влагалището. Те са защитната стена.

Голяма част от ранички на шийката на матката могат да бъдат и вследствие на хормонален дисбаланс. Тоест не всяка ранична стига до горене. Ако са хормони, изследват се, дават се на пациента тези, които са липсващи, за да може да се възстанови тази тъкан, допълни д-р Даскалов. И още по думите му:

"Рисковите групи са полово активните пациенти. А при тях пък все по-често се наблюдава човешкият папилома вирус, който сам по себе си не дава никаква симптоматика. И когато това се установи, вече има изразена клинична картина. И често е в напреднала фаза на самият вирус. 

При опити за забременяване не трябва да се провежда никакво лечение. Това важи и в случаите на болести на шийката на матката. Когато то приключи, се прави един рутинен преглед, за да се види, че шийката е добре. За съжаление, част от злокачествените заболявания на шийката на матката са хормонозависими. Тоест една бременност може да ескалира това състояние, може да го подхрани. Това е обаче само в случаите на злокачествено заболяване, изтъкна д-р Даскалов.

"При доброкачествена промяна на маточната шийка тя само се наблюдава, може да има бременност без проблем, само се следи как е към периода на раждането, поясни д-р Даскалов. 

По думите на д-р Даскалов, преди "изгарянето" винаги се започва с медикаментозна терапия

Ако става дума за промяна на тъканта вследствие на човешкия папилома вирус, тогава пациентката приема антивирусен препарат дълго време, ако раничката е вследствие на патогенен вирус, се прилага антибиотична терапия, много често се налага и да се увеличи броят на латкобацилите

Изгарянето на променената тъкан може да стане чрез температура, чрез химични елементи, чрез лазер. Към това се преминава, когато има доброкачествена промяна на самата тъкан, а ние трябва да я възстановим. Тази тъкан се замества със здрава тъкан, уточни д-р Йован Даскалов. 

"Интервенцията е безопасна, безболезнена, амбулаторно се прилага, има лек дискомфорт, но не се налага упойка. Ако се налага, може да се постави местна упойка, която притъпява самото усещане. 

Но съм имал и случаи, в които пациентка е неглижирала своето състояние с 6 - 7 години, независимо, че колегата им е обяснил, че имат раничка на шийката на матката, това за мен е въпрос на личната ни отговорност за своето здраве и на профилактични прегледи, след които да се провежда наблюдение, обобщи д-р Йован Даскалов. 

Д-р Даскалов препоръча да нямаме безразборни полови контакти, да имаме висока лична хигиена, добър начин на живот и балансирано хранене. А когато се забележи промяна във физиологията и има оплаквания, веднага да се посети гинеколог. 


Д-р Йован Даскалов е специалист акушер-гинеколог в София. Завежда Отделението по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Софиямед“ от май 2024г. Извършва прегледи и съвременно лечение на акушеро-гинекологични заболявания, всички видове изследвания и процедури. Д-р Даскалов преглежда деца. Завършва Медицински университет София. Своята специалност Акушерство и гинекология придобива след специализация във II САГБАЛ Шейново София. Има и магистратура по Здравен мениджмънт. Множество квалификации и курсове по лапароскопска хирургия в гинекологията от страната и чужбина. Специализира коремна хирургия в УМБАЛ "Софиямед". От 2011г. до 2018г. част от екипа на 2 САГБАЛ Шейново. От 2018г. до 2023г. д-р Даскалов е управител на МЦ ПСАГБАЛ Света София. Към момента е част от екипа специалисти на МЦ Ориндж и ДКЦ Софиямед. Член на Български лекарски съюз; Участие в национални конгреси и семинари по специалността. Участие в международни конгреси и семинари по акушерство и гинекология.

Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна