Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненада... Добричлии отдавна са спрели да вярват в идващия спасител от изборите

Една от най-отдалечените от централната власт области в страната – Добрич, продължава своето изоставане по редица показатели. Средната работна заплата, по данни на Националния статистически институт, я нарежда на 13-то място отдолу нагоре, въпреки че областният център е деветият по големина в България. Област Добрич се подрежда и на незавидната втора позиция по бързина на обезлюдяване, здравното обслужване и осигуреността с лекари на глава на населението също показва колко оправдано би било да се говори вече не само за изоставащ северозапад, но и за все по-изоставащ североизток. Проблемите стоят нерешени с години, а населението все по-малко се интересува от дневния ред на политиците, който няма нищо общо с този на хората.
Как жителите на областта гледат на случващото се в политическия живот на страната, имат ли останали надежди за правителство и управляващи, които да мислят за техните проблеми и каква активност очакват на предстоящите избори за Народно събрание на 27 октомври чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Райнова.
А област Добрич винаги е изненадвала с гласуването си на парламентарните избори и е подреждала партиите, участващи в тях, по различен от резултата за страната начин. Въртележката от избори обаче през последните три години показа, че и тук гласоподавателите са спрели да вярват в идващия спасител и обикновено се доверяват на вече познатите политически лица. 
Така на изборите на 2 април миналата година на първо място те подредиха ГЕРБ-СДС, следвани от ПП-ДБ, "Възраждане" останаха трети, а след столетницата на пето място чак останаха ДПС. На следващите избори – тези на 9 юни тази година, първи отново са ГЕРБ-СДС, но ДПС стремглаво се подредиха на втората позиция, "Възраждане" отново са трети, четвърто място получиха БСП за България, а сребърните медалисти от 2 април ПП-ДБ останаха на пето място и дори без депутат от област Добрич в парламента. Единствената константа си остава избирателната активност, която традиционно е много по-ниска от средната за страната, като на 9 юни тя е едва 28.37%.
На 27 октомври в община Добричка жителите ще гласуват отново на избори две в едно. Техният глас ще се отрази и в референдума "за" и "против" инвестиционните намерения за изграждане на ветроенергийни централи. А дали това действително ще оправдае надеждите за по-висока избирателна активност поне в тази община предстои да видим.

По публикацията работи: Златко Желев

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна