Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може да не бъде спазена датата 1-ви декември за встъпването в длъжност на новата Еврокомисия

Комисията "фон дер Лайен 2" - оповестена, но несигурна

"Да питаме е единственото ни оръжие", казва председателят на правната комисия на ЕП Илхан Кючюк по повод предстоящото проучване на кандидатите за еврокомисари за конфликт на интереси

| Анализ

Имената на тази Европейска комисия вече не са спекулации или догадки, а факт. Структурата също и това, което е ясно е, че има 6-ма изпълнителни заместник-председатели, но е премахната структурата на обикновените заместници на председателя. Очаквано, всяка от големите в ЕС получава своето - Испания, Франция и Италия вземат изпълнителни заместник-председателски позиции, както и Финландия и две от новите демокрации - Естония и Румъния. Евродепутатът Андрей Ковачев за това как изглежда целия състав:

"Председателката на Комисията се е опитала да направи много труден баланс между държавите, между равновесието на половете. Това дали е успяла, ще се види по-късно, когато заработи Комисията и дали тя ще бъде наистина успешна. Имаше и изненади - изненада беше и ресора на Словения /разширяване - б.а/, има неща, които пък се потвърдиха като за нашия колега Андрюс Кубилюс, който получи този много важен ресор за координацията на европейската отбранителна индустрия."

Разбира се, както винаги, недоволни има. Защо отговаря самата фон дер Лайен:

"Тези номинации са процес. Никой от нас нямаше пълната картина, когато започнахме и не знаем как ще приключим. Има и много желания. Както казах,  над 20 страни-членки искаха силно икономическо портфолио, а ние нямаме 20 такива ресора. И съответно трябваше да дискутираме с тях и според компетентността на кандидатите да напаснем най-добре всичко. За да усложните всичко още повече, трябва да вземете предвид и географския баланс, и политическата принадлежност."

Тези ресори обаче са един от малкото проблеми, които се очертават. Защото е възможно няколко от кандидатите да не преминат изслушването от ресорните парламентарни комисии. 

Дали самата председателка може да даде поне някакъв ориентир кога да очакваме новата Комисия да поеме функциите си?

"Мисля, че цяла Европа иска новата Комисия да започне работа възможно най-бързо, но ние трябва да преминем през всички необходими процедури на изслушване. Не мога да предвидя колко ще продължи този процес. Знам, че парламентът работи много усилено, за да бъде възможно най-бърз и точен."

Първо, кандидатите трябва да преминат през правната комисия на Европарламента, за да се установи дали има конфликт на интереси. 

  • Каква е накратко процедурата, питам нейния председател Илхан Кючюк:
    На първо място се входират всички необходими документи в Европейската комисия. Тя ги проверява по свой начин, за да установи има ли конфликт на интереси, след което цялата документация се депозира в Европейския парламент и комисията по правни въпроси започва да разглежда дали има потенциален конфликт на интереси на база финансова декларация или на декларирано или недекларирано имущество. Проверяваме материалното имущество на един човек и доходите, които е декларирал - на него и неговото семейство.
  • Какви са пълномощията на правната комисия, след като чухме, че не е разследващ орган? Какво би могла да направи тя, ако съзре такъв потенциален конфликт на интереси?
  • Да зададе допълнителни въпроси. Ако това не е удовлетворително като резултат, членовете на комисията могат да поискат и самия кандидат да се яви пред тях. Тоест, да го разпитат за евентуален конфликт на интереси. Идеята е да бъде защитен европейският данъкоплатец и заедно с това европейската институция. Хората, които влизат и работят от името на Европейската комисия, трябва да докажат на този първи етап своята независимост в работата, в предишната работа и заедно с това да декларират сериозни намерения, че няма да пристъпват никакви политически и етични граници.
  • Изключително на тяхната декларация ли се разчита или се вземат предвид и други сигнали?
  • Опитваме се да не политизираме процеса, въпреки че когато се работи в политическа организация, винаги има риск политическите елементи да бъдат малко повече, отколкото е необходимо. Ролята на правната комисия е да проверява компетентно, както се казва, по учебник, какво има в тях, дали постъпилата информация отговаря на истината, доколкото това може да се провери през инструментите на правната комисия и заедно с това да се установи дали има конфликт на интереси между кандидата за комисар и евентуалната негова бъдеща работа като избран еврокомисар.
  • Но се разчита предимно на неговата декларация и на това, което той казва, така ли?
  • Да, това е нашата проверка. Неслучайно има втори етап, който е вече е много по-широк и обхваща детайлно проучване, изслушване, което трябва да покаже какви компетенции има даденият кандидат за еврокомисар и заедно с това, понякога много от въпросите са свързани с неговото минало. 
  • Говорим за изслушването в ресорната комисия, така ли?
  • Така е, да. В една или няколко комисии - изслушванията могат да бъдат много. 
  • Тоест, хипотетично, машинациите, които един кандидат за еврокомисар може да направи междувременно, преди да подаде декларация пред правната комисия, като прехвърляне на имущество или бизнес на съпруг или съпруга, не го правят уязвим?
  • То трябва да се провери дали има такива опити и дали има следа. Определено ще се види кога даден еврокомисар е  прехвърлил имущество - дали е използвал неправомерно част от акции, които е притежавал, какви са му евентуалните връзки като бивш служител на енергийна компания, да кажем, с евентуален ресор енергетика. Това подлежи на парламентарно проучване. Но нашите инструменти са парламентарни - те не са инструменти на прокуратурата, ние не сме разследващ орган и нямаме такива правомощия. Ние можем да задаваме въпроси, за да установим истината по парламентарен път.
  • В случай, че нещо ви смути, нещо не е наред, какви са ходовете, които можете да предприемете?
  • Да питаме. Това е единственото ни оръжие. Да питаме и когато не получим удовлетворителни отговори, да откажем кандидатурата. Нещо, което се е случвало в миналото - установява се, че даденият кандидат е в конфликт на интереси, това е решение, което се взема от комисията по правни въпроси чрез консенсус, след което се установява, че кандидатът не може да продължи оттук нататък, не може да отиде на фактическото изслушване.
  • Може ли да припомним такива случаи?
  • Последните два случая, когато това стана, е с румънския кандидат. Доколкото си спомням, тя имаше предишна работа, свързана с редица транспортни компании в Румъния и се кандидатираше за комисар по транспорта. Същото се отнасяше и за унгарския кандидат, който пък имаше, пак доколкото си спомням, акции в руска компания или като адвокат работеше с руски търговски дружества, което показа несъвместимост с бъдещата му работа.
  • Кога ще започне процесът за установяване на евентуален конфликт на интереси?
  • Предстои да получим цялата документация, обстойно преглеждане, след което ще дадем необходимото време. Опитът показва, че това време може да бъде много кратко за дадени кандидати, когато всичко е безпроблемно, но може да бъде и по-дълъг периодът на необходимата и надлежна информация, за да се установи истината и да се използва целият парламентарен инструментариум. По всяка вероятност това трябва да се случи на 30-ти септември като първоначална дата на започване на процедурата. Колко време ще продължи, зависи от сложността на материалите, които ще получим.
  • Тоест, не можем да кажем, че ще е за седмица, две или три...
  • Практиката показва, че това може да започне от 24 часа до 48, когато нещата са безпроблемни, но може да отиде и до седмица-две, ако трябва да се установяват допълнителни факти и обстоятелства. Тоест, и вторият етап на въпросите, и третият етап на изслушването, ако трябва да се извърви, това определено не е нещо, което може да се случи за кратък период от време.
  • Бихте ли дали прогноза кога биха могли да започнат изслушванията в ресорните комисии, да приключи процеса на гласуване в пленарната зала и новата Комисия да встъпи в длъжност?
  •  Говоря много хипотетично - идеята беше на 1-ви декември Комисията да бъде избрана. Видя се обаче, че с промяната на някои позиции - искане на нови кандидати, смяна на ресори, евентуално допълнителни изслушвания в националните държави, процесът се забави. Това забавяне коства една или две парламентарни сесии. Все ми се струва, че ако започне реално да работим от началото на октомври в комисията по правни въпроси, срокът 1-ви декември може да се изпълни. Но ако видим, че има допълнително забавяне, вероятно срокът няма да може да бъде изпълнен. Но не това е най-важното. Най-важното е да имат европейските граждани гаранция, че процедурата, която се започва, ще бъде изпълнена в пълнота. Ще бъде извървян пътят в правната комисия по отношение на евентуалния конфликт на интереси, проверката трябва да установи всички факти и обстоятелства- чрез парламентарни инструменти и заедно с това Европейският парламент да направи своето политическо изслушване. Това са хора, които ще управляват огромни средства за 5 години. Периодът не е малък, не са малки ангажиментите и очакванията към тях са много големи. Това е единственият път, когато Европейският парламент може да покаже истинска демократична сила. И тя трябва да бъде използвана по правилния начин.
  • Като че ли и този парламент, и тази Комисия не започват така, както започна предишният цикъл. Очакват ни явно интересни времена....
  • Със сигурност живеем в интересни времена, защото предизвикателствата са такива. Комисията трябва да се фокусира върху важните неща, а не да произвежда законодателство, което е неефективно. Комисията "фон дер Лайен 2" трябва да прави различни неща от това, което правеше Комисията "фон дер Лайен 1" - да се насочи към законодателство, което има за цел да подобри живота на европейските граждани, да променя неща, които трябва да бъдат променени. Не да работим 10 години върху идеята да се изгражда зелен и дигитален преход и в един момент да се оказва, че всичко това е безсмислено. Да, зеленият преход трябва да бъде променен, превръщайки всичко това в една индустриална сделка, ЕС трябва да се оформи като автономен политически субект с необходимите защити на собствената му демокрация, но това трябва да се случва на база стъпки и консенсус.

По публикацията работи: Ангелина Пискова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени