Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 80 български компании са пострадали от киберизмами със сменен IBAN

Снимка: flckr

Над 80 български компании са подали сигнали от началото на годината, че са пострадали от киберизмами със сменен IBAN. Претърпените загуби от тях са за около 12 млн. евро.

Това каза старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП. Той обясни, че проблемът идва от нигерийски организирани престъпни групи, които от години са специализирани в измами със сменен IBAN. Димитров отчете, че в момента най-големият проблем са инвестиционните измами, като добави, че почти всеки ден има двама-трима граждани, които подават сигнали при тях, че са изгубили средства. 

България може да се превърне в модерен и изключително резултатен център за борба с киберпрестъпността. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на форум за кибрсигурността. Йотова посочи, че по време на пандемията от Covid-19, за три години, хакерството се е увеличило с 600%, навлизайки във всички сфери, най-вече в областта на онлайн търговията, която много нарасна през тези години.

Вицепрезидентът призова ръководителите на малки и средни предприятия да инвестират в борбата с киберпрестъпността.

Местна германска радиостанция беше принудена да излъчва музиката си от касети/дискове, след като хакери криптираха базата им данни. Базираната в град Геретсрид в Бавария доброволческа радиостанция е станала жертва на кибератака с криптиране на данни и искане на откуп. Радиостанцията обвини "неизвестни нападатели от Русия". Музикалните редактори спасявали всичко възможно, за да бъде подсигурена програмата, съобщават от Европейския цифров иновационен хъб "Тракия".

Атака тип "отказ от услуга" за кратко прекъснала дейността на фондовата борса и голяма банка в Тайван. Две организации, посочени в Telegram като "NoName057" и "RipperSec", са причинили проблеми при свързването с платформите. По време на атаката операторът на борсата е забелязал заявки от адреси на интернет протоколи в чужбина в количество, няколко пъти по-голямо от обичайното, са посочили пред агенция Bloomberg от борсата. Към момента дейностите са възстановени, но говорител на тайванското правителство осъди хакерските атаки. Властите са изискали Администрацията за киберсигурност да анализира данните от кибератаките и да помогне всяка агенция да реагира бързо.

През юли миналата година групата "NoName057" беше посочена от депутати у нас като виновници за блокирането на интернет сайта на българския парламент и на пристанище Варна.

Производителя в Европа на мотоциклетите Kawasaki са станали жертва на атака с искане на откуп. За това са се похвалили самите хакери, като са пуснали 487 гигабайта данни. И заплашиха да пуснат публично предполагаемата открадната информация, ако откупът не бъде платен. Компанията казва, че е успяла да възстанови над 90% от функционалността на сървъра и да възобнови нормалния бизнес "за търговци, бизнес администрация и доставчици трети страни, като например логистични компании". 


По публикацията работи: Екип на БНР
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени