Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В ИСУЛ: Спасиха 8-месечно бебе, погълнало играчка – 5 дни стояла в гърлото му

Екипът, спасил бебето - отляво надясно - д-р Иглика Станчева, доц. д-р Тодор Попов, доц. д-р Цветомир Маринов
Снимка: УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ"

Лекарите от клиниката по уши, нос, гърло в болница Царица Йоанна – ИСУЛ спасиха 8-месечно бебе, погълнало пластмасова играчка, която престояла пет дни в гърлото му.

Детето било прегледано в детския УНГ кабинет, направени са му всички необходими изследвания, а след това е вкарано в операционната зала, където медиците извадили играчката от гълтача му, съобщиха от медицинското заведение.

"При това дете чуждото тяло беше заклещено в най-долната част на гълтача, която се намира непосредствено зад гръкляна. Това е мястото, където се кръстосват дихателният и храносмилателният път. Опасността в конкретния случай бе, ако този предмет промени положението си, може да попадне в гръкляна, тоест в дихателните пътища, да ги запуши и да се стигне до фатален изход", разказва д-р Станчева, която по това време е дежурна в приемния детски УНГ кабинет и първа преглежда детето. 

На бебето е назначена терапия за инфекция, тъй като родителите му съобщили, че оплакванията са от пет дни. 

"Още щом видя момиченцето ми, д-р Станчева се усъмни, че тя е глътнала нещо. След прегледа тя прецени, че трябва да се направи оглед с камера през носа. С доц. д-р Цоло Цолов и доц. д-р Тодор Попов видяха, че има нещо в гърлото и незабавно ни приеха в болницата, защото ми обясниха, че предметът е на място, където лесно може да запуши гръкляна и детето да се задуши. От тук насетне всичко се случи като насън", споделя майката.

"Знаехме, че разполагаме с броени минути, тъй като, по сведение на родителите, оплакванията на детето са от повече от 5 дни. Всяка секунда можеше да е фатална. Едно от големите притеснения беше анестезията. Имаше опасност при вкарването на интубационната тръба, тя да увлече чуждото тяло и още повече да влошим състоянието на детето. Затова с доц. д-р Маринов, един от най-опитните ни анестезиолози, решихме да действаме с местна анестезия, но с готовност, при необходимост, детето веднага да бъде интубирано", спомня си УНГ хирургът доц. д-р Попов, който успява да извади от гърлото на момиченцето без усложнения пластмасово цвете с диаметър 1,5 см.

"Детето не се беше хранило пълноценно от 5 дни и беше доста дехидратирано. В такива случаи, преди анестезията се прави "подготовка", за да може бебето да я "понесе" – време, с което ние с доц. Попов не разполагахме, защото ситуацията беше критична. Освен това, от анестезиологична гледна точка, воденето на анестезия при изваждане на чужди тела от дихателните пътища, а в случая всеки един момент чуждото тяло можеше да попадне в гръкляна, е една от най-рисковите в нашата специалност. Причината е, че през тръбата, през която се обдишва пациентът, работи и хирургът. В тези случаи за секунди може да се стигне до много тежки животозастрашаващи усложнения", разказва доц. д-р Цветомир Маринов.

Детето е погълнало пластмасово цвете с остри ръбове.

"След екстракцията оставихме детето няколко дни на антибиотично лечение в отделението поради развилата се локално-възпалителна реакция. Постепенно то започна да се храни нормално, спря да повишава температурата", споделя д-р Станчева.

Днес кърмачето е добре. Изписано е без никакви усложнения. А родителите са благодарни на лекарите и на Бог, който им е подсказал правилния изход.

"И може би имат основание - лично българският Патриарх, Негово Светейшество Даниил, даде старт на благотворителната инициатива за събиране на средства за ремонт на детското УНГ отделение в столичната болница", коментират от УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". 

По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна