Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италианският бизнес понижи прогнозите за икономическия растеж

Икономиката на Италия ще нарасне с по-бавни темпове спрямо предишните прогнози, но въпреки това осредненото темпо на експанзия ще бъде по-високо, отколкото през десетилетията преди коронавирусната пандемия, обяви основното бизнес лоби в страната Confindustria, цитирано от Ройтерс.

Според бизнес организацията брутният вътрешен продукт (БВП) в третата по големина икономика в еврозоната ще нарасне с 0,8% през 2024 г. - под предишна прогноза за растеж с 0,9%, направена през април. За 2025 г. се очаква икономиката да се разшири с 0,9% - също по-бавно от априлската прогноза за увеличение с 1,1 на сто.

Италианската икономика нарасна с 0,7% през 2023 г. и повечето анализатори очакват подобен скромен темп на растеж тази година, което е малко под официалната правителствена цел от 1 на сто, отбелязва Ройтерс.

Новите прогнози вземат предвид низходящите ревизиите, направени по-рано този месец от италианската официална статистика Istat, както и заради само частичното използване на европейските фондове след Covid пандемията, посочиха от звеното за икономически изследвания на Confindustria.

В доклада се добавя, че износът ще бъде основният двигател на растежа на Италия, въпреки геополитическото напрежение, което оказва негативно влияние върху световната търговия и тласка нагоре цените на суровините.

Бизнес лобито също така очаква бюджетен дефицит в размер на 3,9% от БВП тази година, след което да се сви до 3,1% през следващата година, което е по-ниско от предишните оценки. Държавният дълг е "все още твърде висок", посочва Confindustria, като очаква той да достигне 136,9% от БВП през 2024 г. и 138,54% през 2025 г.

През юни Европейската комисия постави Италия и шест други страни под дисциплинарна процедура поради високи бюджетни дефицити, след като през 2023 г. дефицитът на Италия достигна 7,2% от БВП, най-високият в 20-те държави от еврозоната, напомня Ройтерс.

Миналия месец обаче дясното правителство, водено от премиера Джорджия Мелони, намали целите си за дефицита до 3,8% от БВП за тази и до 3,3% за следващата година и посочи, че дефицитът ще падне под лимита от 3% на ЕС през 2026 г.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени