Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия и Франция са против плана на ЕС за заобикаляне на ветото на Орбан за помощта за Украйна

Снимка: БГНЕС

Франция и Германия изразяват загриженост относно предложение на дипломатическото звено на Европейския съюз, насочено към заобикаляне на ветото на Унгария, което блокира над 6 млрд. евро финансова помощ за Украйна, съобщава агенция Блумбърг.

Европейската служба за външна дейност предложи възможността да се позволи на държавите членки да правят доброволни вноски в Европейския механизъм за подкрепа на мира, известен като Европейския фонд за мир (EPF), който се използва за подпомагане на финансирането на военно оборудване. Това би позволило бъдещи средства да текат въз основа на съгласието на дарителите, а не чрез единодушна подкрепа, отбелязва агенцията.

Някои държави членки обаче, включително Франция и Германия, изразиха опасения относно създаването на прецедент, който може да застраши бъдещето на EPF като инструмент на външната политика, според източници на Блумбърг, запознати с въпроса. Понастоящем EPF разчита на задължителни вноски въз основа на икономическата тежест на всяка държава членка и изисква единодушие за изплащане.

В някои държави доброволните вноски може да изискват одобрение от националните парламенти, което би добавило различен слой усложнения.

Междувременно правителствата на Франция и Германия отказаха официален коментар на информацията на Блумбърг.

Повече от година Унгария налага вето на плащанията за Украйна, което накара страните членки да търсят алтернативни решения. Не е ясно колко подкрепа ще привлече доброволният план, казаха неназованите източници на агенцията. Подобен ход може да изисква единодушната подкрепа на 27 държави членки на ЕС.

Темата за помощта за Украйна беше обсъдена от екипи на френския президент Еманюел Макрон и на Виктор Орбан по време на вечеря, която те проведоха заедно в Елисейския дворец, когато Орбан беше на посещение във вторник, посочи лице, запознато с въпроса. По време на официалната вечеря двамата лидери обсъдиха как да задълбочат сътрудничеството си в енергетиката и отбраната.

Неотстъпчивостта на Унгария по отношение на финансирането за Украйна вече предизвика дискусии сред дипломатите за това как помощта да бъде защитена от вето. Седем пакета на обща стойност 3,5 млрд. евро бяха одобрени от EPF след пълномащабното нахлуване на Русия, както и 2 милиарда евро за доставка на боеприпаси, напомня Блумбърг.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени