Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотекари обучители: Социалните мрежи завладяха и хората над 55 години, защото информацията е бърза и лесно смилаема

TikTok и възрастните - здравни рискове онлайн

Библиоткери обучители от страната са гости в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата за дигиталната грамотност на хората на 55 +

8
Доц. Любомира Парижкова, Мима Контаки и Мануела Енчева
Снимка: Гергана Хрисчева

Тази епизод на подкаста на БНР- "В центъра на системата е с фокус - дигитална грамотност на възрастните хора, по кои здравни теми най-често могат да бъдат заблудени и защо не намират винаги достоверна информация.

Какво уникално дигитално здравно приложение са създали в Регионална библиотека "Партений Павлович" в Силистра, като информацията в него обхваща медиците от трите общини - Силистра, Тутракан и Дулово и е в помощ на пациентите от региона.

Слушайте епизода тук:

Гости по темата са:

🖱 Доц. Любомира Парижкова - преподавател в УНБИТ

🖱 Мима Контаки - библиотекар в Народно читалище "Христо Ботев -1928 година" в село Ботево, Ямболско, община Тунджа

🖱 Мануела Енчева - библиотекар в Регионална библиотека "Партений Павлович" в Силистра


От разговора ще научите:


🖱 Как библиотекари учат хората в селата да разпознават фалшиви новини онлайн

🖱 Какви дигитални умения усвоиха хората по проект за дигитална грамотност

🖱 Кои предизвикателства срещнаха обучителите

🖱 Най-честите измами онлайн, на които стават жертва възрастните хора

🖱 Как да се търсят достоверни източници в интернет

🖱 Защо непроверената здравна информация е опасна за възрастните хора

🖱 Каква е оценката на обучителите на проекта на Фондация "Глобални библиотеки- България"

🖱 Как ще се развият обученията след приключване на проекта по места

🖱 Какви предложения за приложението е Здраве  на МЗ по отношение на донорството дадоха библиотекарите

Доц. Любомира Парижкова - преподавател в УНБИТ

В този епизод билиотекари разказват за предизвикаелството да обучаваш на възрастни хора по дигитална и медийна грамотност. Самите библиотечни работици преди това преминават обучение по темата, защото са убедени, че библиотеките, особено в по-малките градове и села са мястото, където местните общности търсят достоверна и проверена информация, както и и споделят за проблемите си.

Една от обучителките дори в процеса на работа разработва механизъм за разпознаване на фалшиви новини, това е добрият пример на доц. Любомира Парижкова - преподавател в УНБИТ.

Доц. Любомира Парижкова, Мима Контаки и Мануела Енчева достигат до извода, че при възрастните хора над 55 години липсва критично мислене за това което слушат, четат или гледат онлайн, приемат за истина всичко, което се публикува дори в ТикТок, място, което мислим, че е запазена марка само за младото поколение, част от възрастните са силно повлияни от непроверени здравни съвети и изкушени да си запупят медикаменти онлайн, без дори да проверят за тяхното качество при общопрактикуващия лекар, или да потърсят информация в официалните сайтове на Министерството на здравеопазването, НЗОК, РЗИ или друга здравна институция.

"Вярното цитиране, проверяване на източника, дали можеш да се довериш на този източник - доверието е най-важното нещо. Изграждането на доверие към източника при възрастните хора не е толкова лесно...Понякога излиза популярна личност и ти рекламира нещо с най-убедителния тон и за тях това е вече достатъчно...", казва доц. Парижкова.

Същевремнно възрастните хора, а и самите обучители библиотекари отправиха послание къв здравните власти да се събере на едно място в интернет обобщена здравна информация

Защото голям проблем се оказва това, че те не разпознават недостоверна или фалшива здравна информация, за да защитят здравето си. Възрастните хора се оказва, че вярват безусловно на рекламите за лекарства онлайн.

Мануела Енчева - библиотекар в Регионална библиотека

За хората от трите общини - Силистра, Тутракан и Дулово Регионална библиотека "Партений Павлович" в Силистра е направил Портал за здравни и транспортни услуги на сайта на регионалната библиотека.

Това електронно приложение съдържа информация за лекари, стоматолози, аптеки, болници, ДКЦ- та, ветеринарни лекари, лаболатории, оптики, РЗОК, РЗИ, помощни средства, психолози от областта. Приложението съдържа по азбучен ред списък с хуманните лекари с цялата информация за тях, която е важна за пациентите.

Това е добрият пример на Мануела Енчева, която предложи в приложението е Здраве  да има и раздел за съгласие за донорство на органи.

Мима Контаки - библиотекар в Народно читалище

Сред най-честите опасности за възрастните хора в дигиталното пространство се оказва възможността за подмяна или кражба на профила им в социалните мрежи, източване на дебитните им карти, закупуване на опасни медикаменти.

Голям проблем е и срамът да разкрият, че някои от тях не могат да работят със смарт устройства, което води до следващия проблем, че те не могат да защитават личните си данни и информация онлайн, не могат да си запазват час за преглед при лекар чрез дигитални приложения.

Това поясни Мима Контаки - библиотекар в Народно читалище "Христо Ботев -1928 година" в село Ботево, Ямболско, община Тунджа

Библиотекарите споделят в този епизод и какви ползи от правилното използване на интернет получават хората на 55 + след обучението.

170 обучители учат възрастни на медийна и цифрова грамотност

Проект "Информацията има значение" помага на хора над 55 г. да са равностойни в дигитална среда на своите деца и внуци. Проектът е посветен на развитието на медийна и дигитална грамотност у хора над 55 години. Участват пет партньорски организации от четири европейски държави, разработили обучителни материали за възрастни, програма за обучители и провели с възрастните пилотни обучения.


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна