Очакването на проект на президента е като викане на неволята.
Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави:
"В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи Радев на партийната сцена. ... И да се появи политически субект около президента Радев това няма да подобри политическата култура и няма да улесни постигането на консенсус и компромис.".
Той подчерта, че политическите партии трябва да си дадат сметка, че ако в момента не се състави правителство, което да е с конкретна програма за конкретни действия с хоризонт от 1 година и 9 месеца, би следвало да се повдигне въпросът за устойчивостта на системата.
"Политическите партии са позабравили през последните 4 години, че управлението на страната не е избори, а вземане на тежки решения и убеждаване на различни заинтересовани страни за конкретни решения, които да бъдат в полза и да се балансира между различните интерес в обществото. Защото ние в момента имаме интереси на елита, нямаме интересите на гражданите. Това се отразява и в представителството и появата на политически субекти от ранга на "Величие" и МЕЧ. Смешно е с 90 000 души да влизат народни представители".
Според него "политическият елит се занимава със себе си, а не с проблемите на гражданите":
"Апатията е наказание за това. Апатията е страшна за демокрацията, защото води към определен тип завои".
51-вото Народно събрание много ми харесва, защото в него ще има много политически играчи, заяви Атанас Радев и коментира:
"Девет партии, това репрезентира обществото. Фактът е, че политическите партии не могат да произведат съгласие и това е породено от парламента - поредното разцепление. Нямаме съгласие и дори президентът Радев да се появи с проект, не знам дали той може да произведе това съгласие. С лостовете, които има като държавен глава, в тази кризисна ситуация президентът има много сериозно влияние - той може да моделира формулата, може да посочи министри, може да посочи формата, дори през авторитетната си намеса да създаде механизъм, по който да работи коалицията. ... За да има реалното отражение на представителството, би следвало да има една по-широка коалиция, която да съдържа в себе си 4-5 партии".
Политологът беше категоричен, че няма нищо лошо, "когато политическите партии не могат да съставят правителство по партиен принцип, на преден план да дадат експерти":
"Големият въпрос е да има ясна подкрепа на тези хора. Кой с какъв мандат и какво точно ще прави".
Интервюто на Георги Марков с Атанас Радев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.