Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Де Гиндос, ЕЦБ: Германия има фискална възможност за подкрепа на икономиката

Германия няма да бъде "болният човек" на Европа

Луис де Гиндос, вицепрезидент на ЕЦБ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия може да си позволи да харчи повече, за да подкрепи затруднената си икономика, което ѝ дава ясно предимство пред някои от останалите страни, заяви пред агенция Блумбърг вицепрезидентът на Европейската централна банка Луис де Гиндос.

"Фискалното пространство е налице. Това е в рязък контраст с други страни", каза той, определяйки това като "предимство за бъдещето".

Той също така смята, че Германия няма да бъде "болният човек" на Европа, ако се заеме със структурните си проблеми и се ангажира с реформи, както направи в началото на века.

Коментарите подхранват все по-разгорещен дебат относно необходимостта от повече публични разходи в най-голямата икономика в Европа за справяне с цикличните и структурни слабости. Дискусиите включват преразглеждане на строгите ограничения на дълга, залегнали в конституцията и известни като "дългова спирачка". 

Това вероятно ще се превърне в ключова тема, тъй като Германия се насочва към предсрочни избори през февруари след разпада по-рано този месец на управляващата трипартийна коалиция.

Де Гуиндос изрази надежда, че това ще премахне несигурността и ще доведе до политическа стабилност, като посочи, че "това винаги е добро".

"Надявам се, че новото германско правителство ще може да приложи и да следва политиките, които са необходими, за да се подобри представянето на германската икономика“, каза още той.

Германия успя да избегна рецесия през третото тримесечие, след като БВП се повиши изненадващо с 0,2% спрямо предходните три месеца. Но остава вероятността за свиване на германската икономика за втора поредна година.

Луис де Гуиндос подчерта също така, че съотношението в Германия на дълг към БВП е близо 60% и страната има балансиран бюджет, докато други държави като Франция и Италия имат по-висок дълг и дефицити.

Той също така отбеляза, че Германия има "мрежа от много добри средни и малки компании, които са много конкурентни".

"Ако се справи с проблемите по отношение на доставката на енергия и други видове структурни проблеми, Германия няма да бъде – както някои казват – "болният човек" на еврозоната. Напълно съм убеден в това", заключи той.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна