Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рак на простатната жлеза, тумор на бъбреците, постоперативни усложнения при урологични операции

Проф. Калоян Давидов: Ракът на простатата, открит навреме, е лечим!

Дългогодишен уролог и хирург е гост в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" с фокус - хирургичен метод с добавена реалност може да запази функциите или органа

5
Проф. д-р Калoян Давидов
Снимка: болница Софиямед

Революция в миниинвазивното и реконструктивното лечение на урологични тумори у нас и в Европа, с фокус върху рак на простата - това е темата в този епизод на подкаста на БНР- "В центъра на системата".

Иновативен хирургичен метод с добавена реалност и изкуствен интелект вече се прилага в урологията - какви са предимствата

Кои са видовете инвазивни процедури при урологичните заболявания - тумори на простатата или на бъбреците.

Какви  са най-честите усложнения след операция на рак на простатата?

За важността от редовен скриниг чрез простатно-специфичен антиген - тест, заплащан от НЗОК.

Правят ли се пенис-протези у нас?  

Слушайте епизода тук:

Гост по темата е:

♂️ Проф. д-р Калoян Давидов - Ръководител на Простата център "Софиямед" и началник на Клиниката по урология в УМБАЛ "Софиямед"

Уролозите д-р Никола Цветков, проф. Калоян Давидов, д-р Кристиян Кръстев и д-р Корай Ибрахимов (от ляво на дясно)

От разговора ще научите:


♂️ Къде е българската урология днес и какво обхваща като методи на лечение

♂️ Лазерна хирургия на простата и цялостно премахване

♂️ Роботизирана хирургия при тумор на простатата или на бъбреците

♂️ Иновативен хирургичен метод с добавена реалност и изкуствен интелект 

♂️ Къде НЗОК е в помощ на пациентите и какво все още заплащат пациентите

♂️ Видове радикални методи за лечение на рак на простатата

♂️ Как се решава кой от методите да се приложи при пациента

♂️ Кога се възстановява еректилната и пикочната функция след операцията

 ♂️ Правят ли пенис-протези у нас 

 ♂️ Рекламите за хранителни добавки при урологичните проблеми - митове и реалност

 ♂️ Фалшиво видео в социалните мрежи с проф. Давидов

Проф. д-р Калoян Давидов

На 1 ноември отбелязахме Световния месец за борба с рака на простатата. И макар, че толкова много се говори по темата, хората е важно да знаят какви възможности имат за диагностика по линия на НЗОК и какви са различните методи за оперативно лечение на простатната жлеза и бъбречни тумори.

В Простата център в Софиямед се извършва освен профилактика и диагностика, но и лечение при доброкачествена хиперплазия на простатата (увеличение на простатата) и злокачествено заболяване на простатата (рак на простатата). То се осъществява чрез съвременни лазерни системи, ендоскопска и лапароскопска апаратура за миниинвазивни  интервенции и 4-то поколение система за робот-асистирана хирургия “Da Vinci Xi”.

"Ние в момента настигаме Централна и Западна Европа, малко нескромно го наричаме иновативна медицина, всъщност ние се опитваме да достигнем до стандартите, с които се работи от години в света, каза за подкаста на БНР "В центъра на системата" проф. Калoян Давидов - Ръководител на Простата център "Софиямед" и началник на Клиниката по урология в УМБАЛ "Софиямед".

Проф. Давидов застъпи тезата, че според него е правилно и у нас да има Центрове, в които да се прилага само по един от методите за лечение - лапароскопски, енодоскопски, или чрез робот, или чрез лазерна хирургия, или с отворена хирургия. 

А всеки хирург е правилно да извършва няколко конкретни вида хирургия за точно определен орган, в които е най-добър, за да може да поддържа висока квалификация. Такава е световната практика, сподели още проф. Давидов.

"Ние в Простата център правим от 4 до 6 роботизирани операции за рак на простата седмично, и не по-малко от 5 до 7, понякога и повече лазерни нуклеации на простата, други колеги извършват реконструктивната хирургия.

Броят на пациентите, които се обръщат към нас със заболявания на простатната жлеза расте. Броят на операциите за рак на простата постепенно и бавно нараства, като правим около 250 до 300 робот асистирани операции годишно, като около 70 на сто от тях са при рак на простата. Немалък е и броят на хората с бъбречни тумори, които се обръщат към нас, защото тук ги насочват и колегите, и хората предпочитат да дойдат в Центъра. 

Простата център

"Ние прилагаме технологии за добавена реалност по време на урологични операции благодарение на изкуствен интелект. Нововедението, разработено от екипа на Клиниката по урология в лечебното заведение съчетава изображенията получени при извършен ядрено-магнитен резонанс (MRI) или компютърна томография (CT) със специализиран софтуер, чрез който се генерират подробни 3D модели на бъбреци или простата, каза още проф. Давидов. 

Тези модели подобряват прецизността на хирургията и съответно резултатите за пациентите, а в същото време променят стандартите за грижа в урологията. Тя е приложима при роботизирани операции за премахване на злокачествени образувания на бъбрека (робот-асистирана парциална нефректомия (AR-RAPN), както и при радикално отстраняване на простатата при рак на простатата (радикална простатектомия (AR-RARP).

"Методът има множество предимства като основният е, че може да се прилага при сложни и комплексни тумори, при които засегнатият орган би се отстранил, а ние имаме възможността да го запазим. Така се подобряват и цялостните резултати при оперативното лечение на тези болни, тъй като идентифицирането на тумора е в пъти по-прецизно, както и отстраняването му“, разказа още проф. д-р Калоян Давидов.

Модерната апаратура за изследвания на урологични проблеми включва - ехографски системи за ултразвуковата диагностика и провеждане на инвазивни процедури в областта на урологичните заболявания като fusion биопсия, както и ядрено-магнитен резонанс. 

Около 1 от 7 мъже на възраст над 50 г. развива простатен рак. Ранното откриване на карцинома на простатата става чрез туморният маркер PSA. Обикновен кръвен тест, който с добра достоверност насочва вниманието ни към потенциално заболяване. Той се поема от НЗОК и е част от профилактичния пакет на всеки здравноосигурен. 

"Редовният скрининг, чрез преглед от уролог, ехография и PSA (простатно-специфичен антиген) тест са важни за ранното откриване на рака на простата

Ракът на простата открит навреме, може да бъде успешно лекуван, а аз виждам, че хората идват все по-навреме, явно общопрактикуващите лекари и специалистите и от малките населени места все по-грамотно откриват проблема и ги насочват за резонанс със контраст, човекът идва с готов комплект от документи при нас, каза още проф. Давидов.

Водещият уролог посочи още, че има нужда от по-добро финансиране по линия на НЗОК по всички урологични пътеки за болнично лечение, защото пациентите все още доплащат за скъпо струващи консумативи и инструментариум, 

Проф. Калоян Давидов апелира към българските мъже, които са навършили 45 години да посетят общопрактикуващия си лекар, за да си вземат направлението за туморен маркер, ако има отклонение да се потърси уролог и ако има находка, да се оперира навреме:

"Защото последните 10 години броят на излекуваните от рак на простата мъже расте, като този човек се връща на работа и се радва на живота, важно е да бъде намерен навреме, тогава той е лечим - думи на проф. Калоян Давидов. 

Лекарят предупреди, че фалшиви видеа с изкуствен интелект го представят като рекламиращ хапче за подобряване на ерекцията, като заяви за БНР, че не е участвал и не възнамерява да участва в реклами на лекарства, защото смята, че е некоректно и се надява хората да не се подлъгват. Сайтове с тези видеа са извън ЕС, плащанията са във виртуалното пространство, няма какво да се направи, това са обяснили от разследващите органи по повод фалшивите видеа с проф. Давидов.


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна