На студентския празник - 8 декември ви срещаме с една успяла млада дама, за която професионализмът върви ръка за ръка с качественото образование и желанието да се учиш непрестанно. Защото дигиталният свят го изисква.
Тя е красива, деликатна и интелигента - така бих описала Боряна Божилова - гост в рубриката на БНР "Младите хора, които ме вдъхновяват". Тя е наша колежка от БНР, редактор в Дирекция "Дигитални програми" - Редакция Аудио-визуални проекти и в дигитален редактор в платформата за подкасти на БНР - Бинар.
За Боряна може да се чували и покрай лютото занимание на нейния спътник в живота - Сандо - Александър Кюркиев, който отглежда в специална ферма редки сортове люти чушки в Кокаляне край София.
Има отлични умения в дигиталния свят като - структуриране на уебсайт, създаване на съдържание, работа с Wordpress, работа със Soundcloud & Anchor SEO оптимизация, Маркетинг на социални медии.
Всъщност тя съвсем млада е била маркетингов директор в различни големи компания зад граница, ръководител проекти, мениджър ключови клиенти за бранд дизайн на етикети и опаковки, отговаряла е за 12 държави - Чехия, Словакия, Хърватска, Русия, Италия, Украйна, Полша, България, Румъния, Литва и Латвия. Работила е между няколко държави - Австрия, Германия и Русия.
Но днес нейната стихия е работата в Аудио-визуални проекти на БНР и подкастите на общественото радио.
"Това, което е важно при мен, е че подкастите на БНР ми дават много интересен поглед върху различни и разнообразни теми. БНР е с обществена и социална насоченост и темите в подкастите са обогатяващи именно в тази посока, затова и вече над 6 години съм в Бинар. бг. Това важи и за твоя здравен подкаст "В центъра на системата", от коъто научавам много неща от всеки епизод.
А дигиталният свят е посоката, в която ще се развиват медиите в бъдеще и то много стремглаво, защото точно от това се интересуват младите хора. В техния динамичен живот, в който те консумират много бързо инфорамация, БНР също, ако иска да има тази част от обществото, трябва да се научи да говори на техния език, сподели Боряна.
По думите й отзвукът от видео-подкастите на БНР е изключително позитивен.
Боряна разказа още, че у нас, за разлика от Европа и САЩ, в дигиталното пространство се развиват много разнообразни теми, но в тези теми липсва достатъчно информация за сферата на културата и изуството, а това не е така в останалите европейски страни.
Защото именно чрез изкуството и културата обществото се образова, развива своето въображение, не се набляга единствено и само на злободневната политика, смята Божилова.
На 19 години тя заминава за Германия, току що завършила немската езикова гимназия във Варна.
"Съвсем сама попаднах в един нов и различен свят, в който беше предизвикателство да се справям. Бях приета да уча "Информатика" в град близо до Кьолн.
Като млад човек, попаднал в чужбина, това много ме разви и обогати, защото Германия е държава на много култури, това те научава на уважение, да не съдиш човека веднага, без да си разбрал какъв е той.
Аз нямах проблем с езика и социалните контакти, но започнах да работя още докато уча, за да мога да се издържам. Мисля, че това е най-трудното за един студент, да работиш и да учиш, затова след една година взех решение и се върнах в България.
Записах се отново да уча, защото за мен образованието е нещо много важно, защото то ти дава цел и посока в живота. Това ти дава самочувстие и възможност да се развиваш. Записах се да уча "Реклама", разбрах, че това е което ме вълнува повече, взех две години за една, а много скоро ме поканиха в голяма компания, търговска верига и започнах да работя като асистент, още докато уча.
Това беше трудна година, но тя ми даде възможност да разбера, че притежавам много голяма сила и това ми дава възможност да продължавам напред, разказа Боряна.
По-късно заминах и за Москва - 2012 година беше, която също много ме промени, заради мащабите и възможносите там. Професионално там се развих много, участвахме в много обучения със специалсти в областта на рекламата, спомня си Боряна.
Следващата й спирка е Австрия, в централата на търговска верига във Виена, това е преди 20 години, и тя като владееща три езика и с опит, е била оценена като възможно най-добрата кандидатура сред самите австрийци. Именно там Боряна е отговаряла за 12 държави в Централна и Източна Европа с хора на високо професионално ниво.
"Там целта ми винаги е била да бъдем един екип, който е много сплотен, който се развива, да даваме знанията си на другите, но и от тях да се учим, допълни Божилова.
"Аз съм от потомствен учителски и преподавателски род, от тях съм научила, че трябва да уважаваш тези, които могат да ти дадат знание, така уча и моето дете Хана към неговите учители.
Младите хора трябва да бъдат смели, да разширяват своите познания и да виждат как се развиват другите държави и народи, защото това ще те обагати с нещо, което никой не може да ти го вземе, каза още младата дама.
А лютите чушки, вдъхновението на нейния партньар Сандо, и дават голяма страст и пример как от мечатата можеш да станеш новатор.
Сандо дори направи Първият лют фестивал тази есен у нас, а двете дами - Боряна и Хана му помагат постоянно с идеи и съвети. Защото са задружно семейство!
"Хана е дете на лютите чушки и развитието на фермата, тя обича да рисува, среща се постоянно с много интересни хора от цял свят, любители и почитатели на лютото и редките сортове малки люти чушки, каза още Божилова.
А самата тя отново се е заела да се обучава и да надгражда в сферата на журналистиката.
Боряна обича и да пътува, да пише текстове по интересни теми, да снима, да изучава нови култури и всичко свързано с изкуство и музика.
Още по темата слушайте в интервюто на Гергана Хрисчева с Боряна Божилова за рубриката на БНР - "Младите хора, които ме вдъхновяват".