Увеличаването на дела на рециклираните материали не само спестява ресурси, но и допринася за намаляване на въглеродните емисии, подкрепяйки прехода към по-зелена икономика.
През 2023 година 11,8% от материалите, използвани в ЕС, са били рециклирани, показват данни на Евростат. Този показател, известен като „коефициент на кръгово използване на материали“, отразява степента, до която рециклираните материали допринасят за общото потребление на ресурси. В сравнение с предходната година този дял е нараснал с 0,3 процентни пункта, достигайки най-високото си ниво досега.
Нидерландия оглавява класацията по кръгово използване на материали с впечатляващите 30,6%. Следват Италия (20,8%), Малта (19,8%), Белгия (19,7%), Естония (18,1%) и Франция (17,6%). В другия край на спектъра, най-ниски стойности са отчетени в Румъния (1,3%), Ирландия (2,3%), Финландия (2,4%), Португалия (2,8%) и Литва (3,9%).
България заема двадесет и второ място сред страните членки на ЕС с коефициент на кръгово използване от 4,9%. Въпреки че стойността е сравнително ниска, страната отбелязва забележителен ръст с близо два процентни пункта спрямо 2022 година, което показва напредък в областта на устойчивото управление на ресурсите.
Докато ЕС демонстрира прогрес в увеличаването на степента на кръговрат на материалите, разликите между държавите членки остават значителни. България, макар и с все още скромен дял, показва, че усилията в посока устойчивост дават резултати. Със засилена ангажираност и подкрепа към кръговата икономика, съюзът се стреми да гарантира по-устойчиво бъдеще за следващите поколения.