Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОПЕК + обмисля удължаване на производствените съкращения до края на първото тримесечие на 2025 г.

Снимка: Алами/Ройтерс

Петролът поскъпва във вторник с около 1% в очакване на важната среща на ОПЕК + тази седмица, като източници на Ройтерс посочват, че в рамките на петролния картел се обсъжда ново удължаване на срока за запазване на настоящите доброволни производствени съкращения до края на първото тримесечие на 2025 г.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, водени от Русия, известени общо като формата ОПЕК +, трябва да се срещнат в четвъртък, 5-и декември, за да координират производствената си политика.

Поредно удължаване на срока на действащи производствени съкращения изглежда най-логично в светлината на последните ценови тенденции, при които цените на петрола остават под нивата, необходимо на повечето големи производители от ОПЕК +, за да изпълнят бюджетните си цели.

През миналата година ОПЕК + се споразумя за съкращенията на добивите в отговор на спада на петролните цени след тяхното силно възходящо движение през 2022 г. Производствените съкращения подействаха за стабилизиране на цените, но техният спад скоро се възобнови, воден от отслабването на растежа на търсенето в Китай след бума в резултат на отмяната на локдауна там, наложен заради коронавирусната пандемия, като и поради прогнозите, че пиковото търсене на петрол не е далече на хоризонта.

Към 14,00 часа българско време фючърсите на петрол Брент се повишават с 1,12% към 72,73 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 1,28% към 69,00 долара за барел, но след като през миналата седмица те поевтиняха с около 3%.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Признаците за постепенно икономическо възстановяване, произтичащи от по-високата промишлена активност в Китай, който е най-големият вносител на петрол, оказват днес известна подкрепа за цените на петрола. Индексът PMI на китайската промишлен активност нарасна през ноември до 7-месечен връх.

Изгледите за потреблението обаче не са много позитивни, като вносът на суров петрол от Китай се очаква да достигне връх през следващата година, тъй като търсенето на горива за транспорта започва да намаляват, посочиха анализатори, отбелязвайки, че това допълнително изостря разликата между търсенето и предлагането на важната енергийна суровина.

В същото време се очаква Саудитска Арабия, най-големият износител в света, да намали цените на своя суров петрол за азиатските купувачи до най-ниското ниво от поне четири години.

Търговците на петролните пазари следят внимателно и развитието на събитията в Сирия, оценявайки дали ескалация на въоръжения конфликт там може да увеличи допълнително напрежението в региона и да засегне доставките, като в същото време подновената размяна на удари между Израел и "Хизбула" застрашава постигнато крехко примирие.

Повечето петролни анализатори изглежда са съгласни със схващането за слабо търсене и достатъчно предлагане. Някои обаче предупреждават, че ситуацията с предлагането и търсенето на суров петрол може да е доста по-различна от подобно мнение.

Наскоро анализатори на Goldman Sachs посочиха, че според тях цените на петрола са с около 5 долара за барел под "справедливата стойност" въз основа на нивото на запасите, а това предполага, че може би предстои възходяща корекция.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени