Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОПЕК запази непроменена прогнозата си за търсенето на петрол през 2025 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да остави непроменена прогнозата си за растежа на глобалното търсене на петрол за 2025 г. с 1,4 милиона барела на ден, показва януарският доклад на групата.

Търсенето на петрол през 2026 г. се очаква също да нарасне с 1,4 млн. барела дневно.

"Растежът тази година се очаква да бъде подкрепен от силното търсене на пътуванията със самолет и солидна пътна мобилност, включително търсенето на пътно дизелово гориво и на гориво за камиони, както и солидни промишлени, строителни и селскостопански дейности в страни извън ОИСР. Добавянето на капацитет и нефтохимическите маржове също се очаква да продължат да допринасят за растежа на търсенето на петрол", се казва в доклада на ОПЕК.

Общото световно търсене на петрол се очаква да достигне 105,2 млн. барела на ден през 2025 г., докато търсенето в регионите извън ОИСР се очаква да достигне 59,32 млн. барела на ден. Търсенето в страните от ОИСР пък се очаква да нарасне със 110 хил. барела на ден, достигайки 45,88 млн. барела на ден.

В същото време ОПЕК прогнозира, че глобалният икономически растеж ще достигне 3,1% през 2025 г., което е с 0,1 процентни пункта повече в сравнение с декемврийския доклад на петролния картел. През 2026 г. световният брутен вътрешен продукт пък трябва да нарасне с 3,2%.

ОПЕК очаква "солидният импулс на растеж" в Съединените щати, Индия и Китай през втората половина на 2024 г. да продължи през 2025 г., като в същото време Бразилия и Русия ще допринесат, но с "леко намалено темпо на растеж".

В допълнение, еврозоната и Япония трябва да отбележат "леко възстановяване" тази година, посочи ОПЕК, но предупреди, че нейната прогноза зависи от това инфлацията да продължи да спада и централните банки да продължат да отслабват своята строга парична политика (да понижават лихвите), макар и с "по-предпазливи" темпове.

Секторът на услугите се счита за двигател на икономическия растеж, тъй като производствената активност бавно се засилва.

"Остава да се види, каква роля по-специално ще играят потенциалните мита и други политически мерки от бъдещата администрация на САЩ", се посочва в доклада на ОПЕК.

Прогнозите на ОПЕК се различат от тези на Международната агенция по енергетика, като по-рано днес МАЕ намали очакванията си  за растежа на глобалното търсене на петрол през настоящата година до 1,05 млн. барела на ден в сравнение с декемврийската прогноза за повишение с 1,1 млн. барела дневно.

Междувременно петролът отново започна да поскъпва, парирайки голяма част от вчерашното поевтинява.

Към 17.30 часа българско време фючърсите на петрол Брент нарастват с 1,22% към 80,90 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол WTI се повишават с 1,76% към 78,86 долара.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Подкрепа за новото възходящото движение на цените оказват оповестените днес данни за инфлацията в САЩ, които повишиха отчасти очакванията, че Федералният резерв ще продължи да понижава лихвите през настоящата година, което би стимулирало икономическата активност и потреблението на петрол.

Междувременно Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) отчете намаляване на петролните запаси в САЩ през последната седмица до 10-ти януари с 1,9 млн. барела до 414,6 млн. барела, след като снощи и Американският петролен институт (API) отчете намаляване на седмичните запаси с 2,6 млн. барела.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени