Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

JPMorgan: Политика на Тръмп за митата е позитивна за националната сигурност на САЩ

Джейми Даймън, главен изпълнителен директор JPMorgan Chase
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Главният изпълнителен директор на водещата американска банка JPMorgan Chase - Джейми Даймън заяви, че на  задаващите се мита, които президентът Доналд Тръмп се очаква да наложи на търговски партньори на САЩ, може да гледа положително.

Въпреки опасенията, че митата могат да предизвикат глобална търговска война и да възобновят инфлацията в страната, ръководителят на най-голямата по активи американска банка каза, че те могат да защитят американските интереси и да върнат търговските партньори на масата за по-добри сделки за САЩ, ако се използват правилно.

"Ако подобен ход е в известна степен инфлационен, но е добър за националната сигурност - така да бъде. Искам да кажа, преодолейте го", посочи Даймън в интервю за CNBC по време на Световния икономически форум в Давос.

"Националната сигурност надделява над малко по-голям инфлация", добави той.

Откакто встъпи в длъжност в понеделник, Тръмп заплаши първо да наложи мита на Мексико и Канада, след което във вторник разшири обхвата им към Китай и Европейския съюз. Тръмп посочи, че митата може да влязат в сила на 1 февруари. Президентът каза пред репортери, че ЕС се отнася към САЩ "много, много зле" поради големия годишен търговски излишък на Европейския съюз. Миналата година САЩ имаха дефицит от 214 милиарда долара с ЕС до ноември 2024 г.

Сред предложенията са въвеждане на мито от 10% за вноса от Китай и по 25% за този от Канада и Мексико, тъй като Съединените щати очакват с нетърпение прегледа на тристранното споразумение, договорено от Тръмп по време на първия му президентски мандат. Търговското споразумение между САЩ, Мексико и Канада предстои да бъде преразгледано през юли 2026 г.

Шефът на JPMorgan не навлезе в подробности за плановете на Тръмп, но каза, че зависи от това как ще се прилагат митата.

"Относно тарифите, те са икономически инструмент, това е. Те са икономическо оръжие, в зависимост от това как го използвате, защо го използвате и подобни неща. Тарифите са инфлационни, а неинфлационни", посочи той.

Тръмп въведе широкообхватни мита по време на първия си мандат, през който инфлацията в САЩ беше под 2,5% всяка година.

"Тарифите могат да променят стойността на долара, но най-важното е икономически растеж", каза Даймън.

Въпреки надвисналата тарифна заплаха, щатският долар се понижи тази седмица спрямо останалите водещи валути.

Даймън не е единственият главен изпълнителен директор от Уолстрийт, който говори за митата в положителна светлина.

Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон заяви пред CNBC, че бизнес лидерите се подготвят за промени в политиката, включително по търговски въпроси.

"Мисля, че с времето това се превръща в ребалансиране на определени търговски споразумения. Мисля, че възстановяването на баланса може да бъде конструктивно за растежа на САЩ, ако се работи правилно. Въпросът е колко бързо, колко обмислено. Част от това е тактика на преговори за нещата, отколкото просто търговия", каза Соломон и добави:

"Използвано по подходящ начин, то може да бъде конструктивно. Това ще се развие с течение на годината и ние трябва да го наблюдаваме отблизо".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна