Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон и Шолц се срещнаха, за да обсъдят заплахите на Тръмп за въвеждане на мита за ЕС

Олаф Шолц и Еманюел Макрон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц се опитаха да проектират единство на среща в Париж в сряда, докато Европа се мъчи да да отговори с един глас на заплахите за мита от президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.

Тръмп, който също заплаши Канада, Мексико и Китай с тежки мита, заяви вчера, че Европа има обезпокоителни търговски излишъци със Съединените щати, което може да доведе до налагането на мита.

В изявления пред репортери преди работния им обяд в Елисейския дворец, и Макрон, и Шолц настояха, че Европа е силна и френско-германският тандем е солиден, като същевременно очакват трудности.

"Президентът Тръмп, това вече е ясно, ще бъде предизвикателство. Нашата позиция е ясна. Европа е голяма икономическа зона с около 450 милиона граждани. Ние сме силни. Стоим заедно. Европа няма да се наведе и да се скрие", посочи Шолц.

Макрон отдавна настоява Европа да бъде по-самостоятелна, отбелязва Ройтерс.

"След встъпването в длъжност на нова администрация в Съединените щати е необходимо повече от всякога европейците и нашите две страни да играят своята роля за консолидиране на обединена, силна и суверенна Европа", каза френският президент.

Двамата лидери споменаха секторите на стоманата, автомобилите и химикалите като възможни цели за мита от страна на САЩ, подчертавайки, че тези сектори са решаващи за европейската икономика.

Някои бизнес лидери и анализатори отбелязват, че първият президентски мандат на Тръмп предлага доказателства, че той често публично отправя заплахи за тарифи и други мерки, които да използва като лост, без в крайна сметка да ги изпълнява. Но други се опасяват, че той може да бъде насърчен от силния вот на изборите за него и от повече подкрепа в двете камари на Конгреса.

Много страни от ЕС имат експортно ориентирани икономики. Вече изправени пред по-високи разходи за енергия поради войната на Русия в Украйна и забавянето на търговията с Китай, те не харесват идеята за отваряне на нов фронт със САЩ.

"Навлязохме в нова фаза на преговорите със САЩ", каза говорителят на френското правителство Софи Прима пред репортери преди срещата на лидерите на Франция и Германия.

"Отношенията с президента Тръмп са транзакционни. Трябва да бъдем решителни като САЩ, трябва да покажем нашата сила", добави тя.

Както Макрон, който загуби предсрочните избори миналата година и имаше четирима премиери само през 2024 г., така и Шолц, който изостава в проучвания преди изборите в Германия следващия месец, са политически отслабени у дома.

Двамата имаха разногласия по много въпроси през последните години, забавяйки вземането на решения в ЕС и оставяйки лидерска празнота, която институциите на ЕС се мъчат да запълнят, отбелязва Ройтерс.

"Френско-германските отношения трябва да се стоплят много силно и много бързо. Европа няма да бъде възобновена без силна френско-германска двойка", каза пред агенция източник от френското правителство, пожелал анонимност.

Но докато водещи германски политици настояват за споразумение за свободна търговия между Европа и САЩ, Франция смята, че ЕС трябва да отхвърли икономическата принуда и да приложи контрамита, ако бъде атакуван чрез налагане на тарифи.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна