"Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война".
Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев.
Документалната аудиопоредица "Украйна: Сцени от един отложен живот" разкрива войната през нашата лична история с Алла и проследява няколко сюжетни линии, събрани за година и половина в две държави – България и Украйна.
Основната история разказва за Алла, една украинска жена, с която се срещнах в България през март 2022 и нейното семейство, с което се запознах в Украйна, след като тя реши да се завърне там.
Другата сюжетна линия подрежда парчета микросвят, пръснати в голямата история на тази война през срещите с хора от различни украински градове, състояли се през последните петнадесет дни на август 2023 година.
Епизод 1: "Украински борш в София и Виница" започва историята от нейната среда, в украинския дом на Алла под една сюрреалистична круша, с преплетени чепки грозде насред крушите, която Сергей, съпругът на Алла, нарича през смях "крушата на лошия стопанин", който не е разделил навреме дръвчето от една астма. Там, по улиците на украинския град Виница и под голямото дърво в дома на Алла, са разговорите ни за войната, как живеят нормално въпреки постоянните сирени за въздушна тревога, които озвучават почти всяка дума и мисъл. Там се върнаха и спомените от първата ни среща в София, в началото на март 2022, когато Алла сподели, че търси дом и не са се хранили с дъщеря ѝ нормално повече от седмица, защото няма къде да си приготвят храна. Така тя и детето ѝ дойдоха за първи път вкъщи, за да си приготвят украински борш.
По-късно, във втория епизод: "Остатъци от фронта" под крушовото дърво се срещнах с ранения по време на сражение племенник на Алла, който сподели преживяванията си на фронта, а тя своите страхове от бъдещето.
Третият епизод: "Мария" ни води в Ирпин. В края на градчето сред вишневи дръвчета, все още има няколко къщи, от чиито покриви стърчат обгорели греди, а в стените им зеят огромни дупки.Една от тях е бившият дом на Мария, момиче на около 20 години. Тайните, които крие разрушената ѝ къща под опожарения си покрив, са разтърсващи.
В четвърти епизод: "Роклята на Алла" се появяват отговорите на многото въпроси, които изникнаха насред пътя ни в Украйна по време на война: защо Алла предпочете да се върне в държава, обстрелвана всеки ден с руски ракети и дронове, а не остана в София и какви метаморфози претърпяха страховете ѝ, защо със семейството ѝ не могат да правят планове за бъдещето?
Музиката за епизодите е композирана от Михаил Михайлов, звукоинженер в БНР.
В епизодите присъства и автентична музика от площади в различни украински градове. Каузата на всички улични музиканти, с които разговаряхме, е да даряват част от парите за бойците на фронта.
Превод от украински език: Албена Стаменова.
Автентичните украински гласове на героите са запазени дотолкова, доколкото да се усетят техните емоционални, темброви и личностни характеристики, да се разчетат ситуации и многопластови състояния.
Като дублиращи гласове ще чуете: Яна Пункина, Любомира Константинова, Светла Георгиева, Фани Михайлова, Диляна Трачева, Ани Маринова, Радослав Чичев, Милен Димитров, Божидар Александров, Роман Михайлов, Николай Петров и Бойко Ламбовски.
Автор на поредицата: Николета Атанасова
Авторска музика и постпродукция: Михаил Михайлов
Екипът ни благодари на посолството на Украйна в България за съдействието при това пътуване.