Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка:

За ползите и страховете от ваксинацията срещу човешкия папилома вирус

Да бъде одобрена новата Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания - 2025-2030 г.

проф. Радка Аргирова
Снимка: Гергана Хрисчева

Да бъде одобрена новата Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешкия папилома вирус (ЧПВ) - 2025-2030 г. За това се обединиха здравните власти у нас на първата регионална конференция.

Обхватът на програмата се разширява и чрез ваксинация за момчетата.

Основна цел на форума е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират коалиции и да се провеждат политики за ваксиниране и скрининг. Конференцията дава публичен израз на споделения политически ангажимент за елиминиране на HPV-свързаните заболявания в страните от Югоизточна Европа.

От този вирус са причинени: 91% от случаите на рак на маточната шийка, 91% от рака на ануса, 75% от рака на вагината, 70% от рака на орофаринкса и фаринкса, 69% от рака на вулвата и 63% от рака на пениса.

"Ваксината срещу ЧПВ е безплатна и достъпна за момичета у нас от 9 до 13 и половина години, като след заявка се поставя на два приема при общопрактикуващия лекар, каза за БНР проф. Радка Аргирова, член на Коалиция HPV.

В новата програма до 2028 г. обхватът се разширява за момчетата с реимбурсация по линия на НЗОК и за момчетата до 18-годишна възраст.

За първите осем месеца на 2024 г. ръстът на обхванатите с първа доза момичета от 10 до 14 години по националната програма е вече 30%, което е ръст със 100% спрямо 2023 г, когато едва 3% от момичетата бяха ваксинирани.

Председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов изтъкна, че ще се настоява за приемане на новата програма и за разширяване на обхвата.

Веска Събева и доц. Петя Димова (от ляво на дясно)

"Ваксината е безопасна и може да се приложи и за деца с лека форма на епилепсия, дори при пациенти с редки болести", коментира за БНР доц. Петя Димова, невролог.

"Трябва повече информираност за ползите от ваксината срещу ЧПВ, за да няма страх у родителите на деца с епилепсия", посочи за БНР за БНР Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.

По време на дискусията експертите настояха Министерството на здравеопазването да разшири обхвата на националната програма през 2025 – 2028 г. с включване на момчетата на възраст от 10 до 14 г., тъй като HPV води до ракови заболявания и при мъжкия пол.

Очаква се Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания да бъде одобрена.

С бързи и значителни успехи се похвалиха сродните на Коалиция HPV организации в Румъния и в Хърватия, а също и в Северна Македония.

От 1 декември 2023 г. ваксината срещу HPV в Румъния се реимбурсира 50% за жени от 19 до 45 години, а за момчета и момичета на възраст от 11 до 18 години е напълно безплатна.

Събитието е под патронажа на председателя на 51-вото Народно събрание доц. Наталия Киселова и с подкрепата на Европейската ракова организация и Коалиция HPV - България.

Конференцията се организира по повод Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка - от 20-и януари до 26-и януари 2025 г.


По темата слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна