В днешното издание на "Антарктическите хора" отново ще говорим за ледниците, защото на Антарктика най-много от всичко има ледници, защото ледниковите шапки на планетата са гигантските сладководни резервоари на Земята, които балансират жизнените и системи, защото в недрата на ледниците е запазена информация от милиони години, за тези, които умеят да я прочетат!
Цветан Паров и Йорданка Донкова са от хората, които правят именно това. Всеки ден тази двойка учени неуморно се спуска до самото сърце на трите ледника в близост до българската антарктическа база - Перуника, Контел и Джонсън.
Използвайки множество сензори, поставени на различна дълбочина в процепите на ледника, те изследват влажността и температурното разпределение в пукнатинно-дренажните му системи, наблюдават, какви процеси протичат, а и как се променят ледниковите структури.
Проектът им е продължение от миналата, 32-ра експедиция на Българския Антарктически Институт, през която Цветан Паров събира данни от ледника Перуника.
Той е спелеолог и магистър по аерокосмическо инженерство, изследващ слънчевата активност. Докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН.
Негова партньорка в тазгодишния проект е гл. ас. д-р Йорданка Донкова, по професия геолог. Тя работи в Геологически институт при БАН, секция "Геология на земетресенията".
Професионалното ѝ развитие не е обвързано пряко с изследването на пещери и пропасти, но все повече започва да се доближава. Участвала е в множество спелео експедиции у нас, в Хърватия, Австрия, Румъния и Франция, а сега и в Антарктика.
Резултатите от изследванията и наблюденията от съвместния им проект ще дадат възможност за по-дълбоко познаване на развитието и изменението на ледниците, както и за прогнозиране на настъпващите в бъдеще промени.
За изследователската им дейност разказва колегата ни Марина Великова, която също е част от експедицията ни на ледения континент.
Рубриката "Антарктическите хора – разкази за природата, науката и работата" може да слушате всеки вторник в предаването "Хоризонт до обед", до края на април, когато завършва и българската полярна експедиция.