Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оли Рен, ЕЦБ: ЕС трябва да отвърне, ако Тръмп наложи мита на европейските стоки

Оли Рен, управител на Финландската централна банка и член на ЕЦБ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЕС трябва да отстоява позициите си в потенциална търговска война със САЩ и трябва да отвърне, ако президентът Доналд Тръмп наложи наказателни мита върху европейски стоки, заяви членът на ЕЦБ и управителят на Финландската централна банка Оли Рен в интервю за "Файненшъл таймс".

"Последното нещо, от което се нуждаем, е нова търговска война между съюзниците, но трябва да предприемем пропорционални политически мерки в случай, че ако САЩ наложат мита и на ЕС", посочи бившият европейски икономически комисар.

Според него, ЕС "не можем да бездейства пред заплахите на САЩ, дори ако това е приятелски огън".

Тръмп предупреди многократно, че вносът от Европа може да е следващ поред, след като САЩ решиха да наложат 25-процентни мита върху канадския и мексиканския внос, макар и да ги отложиха с месец, както и допълнителен 10-процентов налог върху китайските стоки, които от днес вече са в сила. Китай отговори, като наложи мита върху американския вноса на енергия и селскостопанско оборудване.

Оли Рен говори с "по-борбен" тон по въпроса от управителя на ЕЦБ Кристин Лагард, лед като тя отбеляза преди време, че ЕС трябва да се стреми към сделка с Тръмп, тъй като търговската война не е "в ничий интерес".

Рен все пак подчерта, че "първата цел" в европейската търговска политика трябва да бъде намирането на "решение чрез преговори", тъй като ескалиращият търговски конфликт трябва да бъде напълно избегнат в момент, когато се води "брутална война" в периферията на Европа, визирайки руската инвазия в Украйна.

Но ако преговорите се провалят, Европа трябва да отвърне на удара, отбеляза той:

"Ако попитате икономистите, мнозинството ще каже, че би било по-добре за всички да не се предприемат ответни мерки. Но това не е само икономика, това е най-вече политика".

"По-добре е да подготвим политически мерки, да се консултираме с държавите членки и в случай, че Европа ще бъде конкретно подложена на американски митнически тарифи, тогава да направим тези мерки по-конкретни", добави той, подчертавайки, че блокът не е необходимо да разкрива предварително потенциални ответни ходове.

Според него, ЕС би трябвало да влезе във всеки един конфликт със "самочувствие", визирайки факта, че европейският единен пазар, който има население от около 450 милиона души, е "интересен за всеки търговски партньор".

Междувременно ЕС разшири търговската си мрежа, последно с четири южноамерикански държави, които принадлежат към групата Меркосур.

Потенциалните опити на САЩ да сключат едностранни споразумения с отделни страни членки от ЕС вероятно ще се провалят, посочи още Рен, отбелязвайки, че "Европейската комисия има силни прерогативи в търговската политика, което е предпазна мярка за европейското единство".

Европа продължава да бъде изправена пред нисък икономически растеж и голяма експозиция към американската търговия, тъй като САЩ са най-големият пазар за стоки от ЕС и вторият по големина източник на внос в съюза след Китай, но до преди встъпването в длъжност на Тръмп в Белия дом все още нямаше много причини да се плаши от перспективата за търговска война с най-важния си съюзник.

"Митата ще засегнат повечето американски потребители и ще имат инфлационен ефект върху икономиката на САЩ", посочи Рен, добавяйки, че поскъпването на американския долар след новините за първите наложени мита е направило по-трудно намаляването на търговския дефицит на САЩ, тъй като вносът на страната става по-евтин, докато нейният износът се оскъпява.

Въпреки че се очаква една търговска война да попречи на растежа в Европа, нейните ефекти върху потребителските цени са неясни, каза още финландският централен банкер.

Оли Рен също така изрази съмнения относно аргумента, че митата са инструмент за преговори за постигане на други политически цели на Тръмп.

"Изглежда има различен вид рационалност във Вашингтон от този, с който сме свикнали в международните отношения. Самият президент Тръмп заяви, той е "човека с митата" и изглежда, че това е много идеологически проблем за него и неговата администрация", посочи Рен.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени