Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕЦБ: Европа може да се окаже сериозен губещ от търговската война между САЩ и Китай

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лихвените проценти на Европейската централна банка има възможност да паднат още, докато инфлацията се забавя, посочи членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне в интервю а Ройтерс, като същевременно предупреди, че търговската война на администрацията на САЩ с Китай може да има пагубно въздействие върху еврозона.

ЕЦБ понижи лихвите ставки пет пъти от юни 2024 г. насам, тъй като опасенията за икономическия растежа започнаха да надделяват над тези, свързани с инфлацията, като инвеститори и анализатори очакват още поне три намаления на лихвените проценти тази година в опит да стимулират икономика, която се мъчи да се възстанови от две години на стагнация.

"Всички сме съгласни, че все още има място за коригиране на лихвите надолу. Почти сме на целевото ниво за инфлацията и все още сме в ограничителна територия по отношение на лихвите", посочи той.

Пиеро Чиполоне, ЕЦБ

Чиполоне обаче добави, че по-високите цени на енергията и глобалното търговско напрежение "дърпат" ЕЦБ в различни посоки, така че "няма смисъл да се ангажираме с някакво конкретно действие засега, включително широко очаквано и напълно оцененото от финансовите пазари ново намаление на лихвите през март".

"Общото разбиране накъде отиваме е налице, основите не са се променили, така че не очаквам голяма промяна в посоката. Тази конвергенция с целта за инфлация е в съответствие с траекторията на намаляващ лихвен процент", “, каза още Чиполоне.

През януари инфлацията в еврозоната се ускори до 2,5% миналия месец, но ЕЦБ продължава да прогнозира, че тя ще се върне отново към целевото ниво от 2% това лято.

В същото време Чиполоне предупреди, че голямата несигурност е търговската политика на САЩ и това може да удари тежко Европа, дори преди каквито и да е преки търговски бариерим наложени на единния блок.

"Това, което ме тревожи повече, е дали президентът Тръмп се включи в широкомащабна търговска война с Китай. Това е по-сериозна заплаха, защото Китай притежава 35% от световния производствен капацитет", отбеляза той.

САЩ наложиха мита от 10% върху целия китайски внос, което предизвика ответни мерки от страна на Пекин.

Ограничаването на достъпа до САЩ би принудило Китай да намери други пазари и би могъл да предостави на Европа продукти с големи ценови отстъпки, ограничавайки по този начин икономически растежа и цените.

Моделите, съставени от Института за международна икономика "Питърсън", базиран във Вашингтон мозъчен тръст, стигнаха до извода, че докато налагането на мита би накарало самите САЩ да понесат удар върху икономическия си растеж, те ще пострадат по-малко от която и да е от целите на наложените мита.

Въпреки това Чиполоне изглежда омаловажава въздействието на потенциалните мита, насочени към Европа.

Той отбеляза, че фирмите биха могли да поемат част от по-високите разходи, като пожертват маржа на печалба, докато неизбежното отслабване на еврото спрямо щатския долар също би било кто буфер за единния блок.

Търговските борби могат да забавят икономическия растеж, но не достатъчно, за да предизвикат рецесия, особено след като други части на икономиката показват устойчивост, смята членът на ЕЦБ.

Чиполоне отбеляза, че пазарът на труда се държи добре, потреблението вероятно ще се възстанови, строителството е силно, намаляването на лихвите се отразява върху икономиката и дори върху индустрията, която е в рецесия през последните две години, но която показва признаци на достигане на дъно.

"Може да не сме в икономически бум, но изобщо не очаквам рецесия", каза той.

Дори ако търговското напрежение заплашва да намали инфлацията, други фактори, особено разходите за енергия, дърпат цените в другата посока, така че рисковете за перспективите остават балансирани, дори ако някои политици се опасяват, че ЕЦБ може да надхвърли целта си по отношение на инфлацията, заключи Чиполоне.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна