Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският пазар на ВЕИ-та се очаква да допринесе за бум при батериите за съхранение на енергия

Батерии за съхраняване на енергия
Снимка: Ройтерс

Капацитетът на батериите за съхранение на енергия в Европа се очаква да нарасне около пет пъти до 2030 г., носейки със себе си нарастваща възвръщаемост за енергийните компании, разработчиците на проекти и търговците, тъй като разходите за нови проекти намаляват, съобщава Ройтерс.

Използването на вятърна и слънчева енергия нарасна до около една трета от енергийния микс в Европа, но тъй като тези възобновяеми източници са непостоянни, те също така стимулират търсенето на батерии за осигуряване на резервно захранване. В същото време технологията на батериите напредна, позволявайки на по-малки пакети батерии да съхраняват по-големи количества енергия, намалявайки разходите.

Дори очакваният скок в капацитета обаче е малко вероятно да бъде достатъчен, за да отговори на търсенето за балансиране на националните енергийни мрежи, сочат оценки на индустрията, цитирани от Ройтерс.

Според консултантската компания Aurora Energy Research, прогнозираният капацитет ще се увеличи до над 50 гигавата (GW) до 2030 г., което представлява инвестиции на стойност около 80 милиарда евро. Това обаче би трябвало да запази наличието на дефицит, ако се вземат предвид изчисленията на индустриалната група Европейската асоциация за съхранение на енергия, че ще е необходим батериен капацитет от 200 GW до 2030 г.

Вече бяха добавени проекти за рекордните 3,7 GW през 2024 г., с което общият капацитет на батериите за съхранение на енергия в Европа достигна 10,8 GW, според данни на Aurora Energy Research.


Възобновяемата енергия в по-широк план накара някои инвеститори да смятат, че са загубили. Технически проблеми, проблеми с веригите на доставки, растящи разходи и битки за планиране в Европа "изядоха" печалбите на производителите на вятърни турбини. Големите енергийни компании също така бяха подложени на натиск от страна на акционерите да върнат фокуса си върху изкопаемите горива след възстановяването на цените на петрола след драматични спад в търсенето по време на коронавирусната пандемия.

Ройтерс обаче посочва, че батериите за енергийно съхранение предлагат множество начини за печелене на пари.

Един от начините е операторите на такива проекти да осигурят това, което е известно като "спомагателни договори" с мрежови оператори, които им плащат, за да помогнат за балансирането на системата. Пазарът на капацитет сключва договори, например, за заплащане на генератори или собственици на батерии, за да бъдат на разположение, когато търсенето на електроенергия е високо.

Сега възобновяемото енергийно производство е по-голям дял от микса, като нестабилността на цените на тока също предлага перспектива за богата възвращаемост за търговците на енергийните пазари на едро.

В моменти, когато се произвежда повече вятър или слънчева енергия, отколкото изисква мрежата, цените на електроенергията стават отрицателни и на операторите на батерии може да се плаща да съхраняват енергията за моменти на нужда от допълнителна електроенергия.

Данни на LSEG показват, че броят на часовете, в които цената е отрицателна или е около нулата на британския пазар на електроенергия за ден напред, е достигнал рекордните 176 часа през 2024 г. В същото време се прогнозира почти четирикратното им увеличение до 792 часа през 2026 г.

Картината в цяла Европа е подобна. Предвижда се броят на германските часове с отрицателни цени на тока да нарасне от по-малко от 500 часа през 2024 г. до над 900 часа през 2026 г., прогнозира LSEG.

Според анализи на агенция Блумбърг, цените на технологиите за чиста енергия в световен мащаб, като вятърна, слънчева и батерийна енергия, се очаква да спаднат още тази година, въпреки нарастващия протекционизъм под формата на мита върху вноса на зелена енергия.

Новите вятърни и слънчеви ферми вече подбиват производствените разходи на новите въглищни и газови централи на почти всеки пазар по света. По-евтината възобновяема енергия позволява на страните да се откажат от изкопаемите горива в борбата срещу изменението на климата.

Цената на технологиите за чиста енергия се очаква да спадне допълнително с 2% до 11% през 2025 г., посочва Блумбърг. Докато цените на батериите за съхранение могат временно да спрат спада, агенцията очаква цената на електроенергията за чисти технологии да спадне с между 22% и 49% до 2035 г.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна