Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мудис": Топ рейтингът "ААА" на Световната банка е застрашен, ако Тръмп оттегли подкрепата си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-високият кредитен рейтинг "ААА" на Световната банка и други водещи многостранни кредитори биха били изложени на риск, ако президентът на САЩ Доналд Тръмп намали подкрепата на страната си за тях, предупреди кредитната агенция "Мудис" (Moody's), добавяйки обаче, че подобен ход е малко вероятен.

Миналата седмица Тръмп подписа изпълнителна заповед, чрез която се отваря нов раздел за преглед на подкрепата на американското правителство за всички международни междуправителствени организации, на които САЩ са член, както и за оттегляне от някои организации на ООН.

"САЩ са ключов акционер в редица кредитно оценявани многостранни банки за развитие (MDB), следователно би било кредитно негативно, ако Съединените щати намалят значително ангажимента си към тях", се посочва в доклад на Moody's, цитиран от Ройтерс.

САЩ са най-големият акционер в институциите на Групата на Световната банка, с дял от 16,4% в най-голямата -  Международната банка за възстановяване и развитие (IBRD), и с дял 19% в Международната асоциация за развитие (IDA), която предоставя заеми и безвъзмездни средства на най-бедните страни в света.

Световната банка отказа да коментира бележката на "Мудис", отбелязва Ройтерс.

САЩ имат още по-висок дял от 30% в Междуамериканската банка за развитие в Латинска Америка, дял от 15,6% в Азиатската банка за развитие (ADB) и дял от 10% в Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), създадена след Студената война.

Нареденият от Тръмп преглед на подкрепата на Вашингтон за банките за развитие трябва да отнеме приблизително шест месеца.

Трябва да се има предвид, че "настройките" на повечето институции позволяват "организирано оттегляне" на дден акционер.

"Мудис" обаче посочи, че е "малко вероятно САЩ да предприемат драстични стъпки по отношение на участието си в ключови многостранни банки за развитие" поради няколко причини, включително загубата на влияние върху политиките за кредитиране на тези институции.

В случая на Световната банка САЩ са платили капитал от около 3,7 млрд. долара в Международната банка за възстановяване и развитие и имат изискуеми капиталови ангажименти от 49,2 млрд. долара, в сравнение с изплатени и непогасени заеми и гаранции на МБВР от около 263 милиарда долара.

Евентуалното оттегляне би отворило вратата за други страни да запълнят празнината, нещо, което едва ли ще се впише в геополитическата стратегия на Тръмп.

"Тези акционери по-специално включват Китай, който отдавна желае по-голям дял в МБВР, желание, на което последователните правителства на САЩ силно се противопоставят", отбеляза кредитната агенция.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени