Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия: Украинската дрон атака по Каспийския петролопровод може да наруши световните доставки

Снимка: X.com

Високопоставеният руски представител - Дмитрий Медведев заяви във вторник, че украинска атака с дронове ден по-рано по важен тръбопровод в Русия, който предоставя около 1% от световните доставки на суров петрол, може да наруши петролните потоците към световните пазари и да навредят на американските компании, съобщава Ройтерс.

Каспийският тръбопроводен консорциум (CPC) заяви в понеделник, че съоръжение за транспортиране на суров петрол, станция "Кропоткинская" в южния Краснодарски регион, е била ударена от няколко дрона, заредени с експлозиви и шрапнели.

CPC не посочи кой стои зад атаката с дрон, но каза, че съоръжението в Кропоткинская е било изведено от експлоатация и че суровият петрол през тръбопроводната система Тенгиз-Новоросийск се поддържа с намален дебит и заобикаляйки помпената станция.

"Кропоткинская" е най-голямата помпена станция на тръбопровода в Русия, отбелязва Ройтерс.

Щетите могат да намалят обема на транзита на петрол от Казахстан с около 30% и да отнеме до два месеца, за да се възстановят нанесените щети, каза руската петролна транспортна компания "Транснефт".

"Украински дронове атакуваха помпена станция, която осигурява транспортирането на петрол през главния петролопровод на Каспийския тръбопроводен консорциум", заяви Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия.

"Удар върху петролен консорциум може да спре изпомпването на петрол, да дисбалансира пазара, да увеличи скоковете на цените на петрола и да причини директни щети на американските компании", каза още той.

Служител от службата за сигурност на Украйна заяви вчера, че Киев е ударил помпената станция и близката нефтена рафинерия Илски с помощта на дронове.

Медведев също така посочи, че украинската атака срещу тръбопровод, който частично е собственост на американски компании, е удар срещу президента на САЩ Доналд Тръмп, който се стреми към по-ниски цени на петрола и че остава да се види какво ще направи Тръмп по въпроса.

CPC изпомпва петрол от огромното находище Тенгиз на североизточните брегове на Каспийско море и от руски производители, пренасяйки петрол на 1500 км през Казахстан и Русия до Черно море, където се товари на танкери за доставка до световните пазари.

Русия има дял от 24% в CPC, казахстанската държавна нефтена и газова компания KazMunayGas има дял от 19%, американската Chevron е с дял от 15%, руската "Лукойл" - с 12,5% и американската Exxon Mobil - с дял от 7,5%.

През 2024 г. Каспийският тръбопроводен консорциум е изнесъл 63,01 милиона метрични тона петрол, известен като CPC смес.

По-рано през днешната търговия петролните фючърси поскъпнаха, но само за кратко, с около 1%, задълбочавайки вчерашното поскъпване след новината за атаката с дронове на Каспийския тръбопровод.

Фючърсите на петрола Брент се повишиха за кратко до 76 долара за барел, след което обаче се върнаха обратно към 75,25 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол пък скочиха първоначално до 72,00 долара за барел, но и те се върнаха назад и дори вече се понижават в рамките на деня с 0,2% към 71,22 долара за барел.

Графика на петрол Брент (в долари за барел)


Това изглежда не отговаря на твърденията на Медведев за "скокове" в петролните цени, тъй като търговците сякаш са фокусирани в по-голяма степен върху започналите днес разговори между висши представители на САЩ и Русия в Саудитска Арабия относно евентуалното постигане на примирие в Украйна, както и към ангажимента на ОПЕК + да започне от началото на април постепенно да увеличава петролното си производство.



По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна