Пазарната капитализация на компанията за електромобили на Илон Мъск Tesla падна под гросмайсторското ниво от 1 трлн. долара, след като нейните акции се сринаха с над 7% в началото на търговията на Уолстрийт.
Спадът е факт както в резултат на общата слабост на американските фондови пазари през последните дни след серията слаби икономически данни в САЩ, провокирани до голям степен от агресивните политики на президента Доналд Тръмп по-специално по отношение на митата, така и от срива на продажби на електромобили на Tesla в Европа в началото на 2025 г.
Акциите на Tesla поевтиняват от началото на годината с около 22%, като инвеститорите изразяват опасения относно нарастващото участие на главния изпълнителен директор Илон Мъск в администрацията на Белия дом и сериозно намаляващите продажби на електромобили на компанията.
Към 17.45 часа българско време акциите на Tesla поевтиняват със 7,7% към 305 долара за една акция, което доведе до спад на пазарната капитализация на компанията към 981 млрд. долара.
Графика на Tesla (в долари за акция)