От „Разкажи ми приказка!” до „Искам за рождения ден айфонче!” и още по-нататък… Все по-широк и необозрим става обхватът на съвременните детски желания. Времена, казват си някои родители и свиват безпомощно рамене. Изнервящо е да бъдеш въвлечен в негласната, неистова битка за притежание. Щом се води сред големите, няма начин да не пропълзи до детската градина, училището, абитуриентския бал...
Малцина устояват. Те си знаят на каква цена. Други също знаят цената, но на заемите, които ще изплащат с години, заради една лъскава вечер със скъпи тоалети, екскурзии и ресторант, в какъвто родителят вероятно отдавна, а може би никога не е стъпвал…Нали детето влиза в света на големите! Всъщност то много отдавна е излязло от истинското безметежно детство, само големите наоколо не са го забелязали. Къде ли са детските книжки? В съвременните апартаменти и къщи дизайнерите не оставят място за домашна библитека. На улицата стана опасно да се играе. Какво е това „Ринги, ринги, рае..?” Как звучат днешните броилки? До каква възраст се купуват кукли? И коя кукла е на мода в момента?
Кога за последен път бяхте заедно с детето в музей? Всъщност, кой трябва да го заведе за първи път: семейството или училището? В музея, храм на музите, каквото е истинското му предназначение, доколко ще бъде интересно, например, за един второкласник?„Знаеш ли тази игра? Игри и играчки в древността” се нарича изложбата, организирана в Националния археологически институт с музей при БАН. И за малки, и за големи тя е много приятно откритие: светът на децата от класическата епоха, времето на Елада и древен Рим. Съвременните малчугани могат да докоснат изработените специално за изложбата реплики на истински играчки: конче на колелца, йо-йо, топки от плат, пумпал от дърво, кукла, която дори се движи!…Изненада! Оказва се, че въпреки хилядите години разлика във времето, някогашните и днешните поколения играят с едни и същи играчки. Може материалът да е малко по-различен, но смисълът е същият: да опознаеш света и околните чрез игрите.Изложбата е придружена от забавна част и творческо ателие. Насочена е към деца от 6 до 12 години. Става и за много по-малки посетители, както и за твърде порасналите възрастни.