Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

Земни майки сред нимфи, жрици и богини

БНР Новини
Доц. д-р Кръстина Панайотова (вляво) и гл. асистент д-р Веселка Кацарова в студиото на "А сега накъде?"
Фото: Емил Николов



Те имат привилегията да „четат” земята, по която стъпват. Притежават, поне на пръв поглед, невидими за другите сензори какво лежи отдолу, под пластовете камъни, пръст и пясък. Разбира се, всичко това се опира на сериозни познания. Помежду си говорят език, често неразбираем и сух за околните, изпъстрен с латински и гръцки термини. С вещината на професионални строители обсъждат зидарии, влага, бои и мазилки. „Това във височина - толкова. Онова на дълбочина и широчина значи, че покривът и стените трябва са с еди-какви си пропорции”… Попитайте специалист от областта на протокола дали е възможно външен човек да се показва в гуменки и маратонки пред високопоставени особи? За жените в археологията - може! Така си бродят, в компанията на каменни нимфи, властни жрици, капризни богини и велики владетели…Влизат в тяхното време, в техните обиталища, храмове и гробници. Търсят отговори на хилядолетни въпроси.
През по-голямата част от годината те са предимно със спортни обувки. Налага им се да издържат дълго „на крак”. Всъщност, най-често старателно приведени над някой изкоп, в очакване да се случи поредното чудо: да открият безценна и вълнуваща находка.
Жените - археолози са на терен, в жеги, дъжд, студ… Гонят графици. Притискат ги срокове. Отчети. Неусетно идва времето за следващ проект. („Дано да стане, Боже!”)
Сякаш неусетно порастват и децата им. Неусетно ли? - Само тези влюбени в професията си жени знаят цената да си далеч от семейството, уютния дом и любимите хора. Колко телефонни разговори са скрити зад това порастване! Добре, че се появиха новите технологии.
Те имат привилегията да слизат в пластовете история. Като във фантастичен роман, докосват дарове за богове, богини. Влизат в светилища и сакрални пространства, недостъпни за мнозина простосмъртни. Те, земни майки в човешкото си днешно битие. И жрици на необятната наука Археология.
Къде у нас се намира Светилището на нимфите и Афродита? Какво не знаем за античната мода и нрави? До 29 март 2015 г. в НАИМ при БАН продължава изложбата "Българска археология 2014", с най-интересните находки на изминалия сезон. В навечерието на 8 март в предаването „А сега накъде?” гостуваха доц. д-р Кръстина Панайотова, ръководител секция „Антична археология” в НАИМ при БАН, и гл. асистент д-р Веселка Кацарова.
Чуйте част от техния разказ в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!