Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

Проф. Мишел Израел: Джиесемите са от полза, но организмът ни няма нужда от изкуствена енергия

Електромагнитните полета са навсякъде около нас, но не всички са доказано вредни, обяснява специалистът

Антени на мобилни оператори е по-добре на няма срещу вашия прозорец
Фото: Архив, БНР

Съвсем скоро от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) съобщиха за проект, по който са създадени 3 регистъра – на пациентите с редки болести, на диабетно болните и на източниците на  електромагнитни полета.

За въздействието на електромагнитни полета върху човешкия организъм; за източниците и предпазните мерки; за регистъра, който влиза в сила от края на април, за възможностите, които той предоставя на специалисти и потребители – чуйте разговора с проф. Мишел Израел – биофизик, преподавател, създател на Лаборатория по измерванията на физическите фактори на работната и околната среда в Националния център по обществено здраве и анализи.

Регистър на източниците на електромагнитни полета включва системи и базови станции за безжична комуникация, както и цифровите телевизионни предаватели – обясни проф. Израел. – Източниците трябва да са стационарни и по координатите ще могат да се виждат измерените параметри.

Има и излъчватели, които не забелязваме – в транспорта, за спешната помощ, дори в магазините – системите против кражба, но хората обикновено се плашат само от това, което виждат.Снимка

Хората трябва да знаят. Обикновено наличието на повече информация е полезно.

В електротранспорта излъчванията не са с високи стойности, но в тези превозни средства трябва да внимават хората, които имат кардиостимуланти или електроимплатни.

Всички уреди, които работят с електрически ток, образуват електромагнитно поле, включително и захранващите кабели. По-силни са полетата на уреди с електромотор – хладилник, пералня, прахосмукачка, дори сешоар – дори той е доста по-рисков, защото с него работим близо до главата. при него дори полето е по-мощно, отколкото под високоволтовите далекопроводи.

Микровълновите печки се проверяват фабрично в близост до 5 см. След време обаче, в резултат на изкривяване на вратите например, се получават електромагнитни утечки.

Могат да се изградят екрани, изолиращи полетата, но така се лишаваме и от полезните, естествени полета.

Рутерите за разлика от микровълновите печки, излъчват навън, но са по-малко мощни. И безопасното разстояние от тях е на 30-50 см.

Съвременните смартфони не могат опасно да нагреят мозъка, но всяка изкуствена енергия, вкарана в организма, не може да се каже, че е полезна…

В момента е трудно да се каже каква е вредата на джиесемите.
Много е важно съотношението риск-полза.

Ученият трябва преди всичко да се съмнява, но да се получи истински резултат, трябва да минат няколко поколения. И за лазерите се говореше, че са много вредни, но всичко зависи как се използват.

Засега джиесемът ни е полезен.

Но все пак не бива да се говори повече от 2-4 минути. Няма нужда, дори и да не е вредно. В много страни има въведени ограничения за ползване, особено от децата в училище (Китай, Русия, Великобритания).

Мобилните телефони не бива да се носят в близост до гениталиите или до сърцето. Защото влияят на сперматозоидите и може да доведат до смущения в импулсния генератор на сърцето.

Препоръчително е по джиесема да се говори от разстояние, с handsfree.

Чуйте целия разговор с проф. Мишел Израел.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!