Eмисия новини
от 00.00 часа

BE-ja do të anulojë regjimin e lehtësuar të vizave për qytetarët rusë

Ministrat e Energjisë të BE-së takohen në një mbledhje të jashtëzakonshëm në Bruksel. Ata do të diskutojnë propozimin e Komisionit Evropian për vendosjen e një tavani mbi çmimet e gazit rus. Shumica e vendeve anëtare janë kundër masës sepse nuk ka..

09.09.22 09:56 |

Asociacioni Kulturor Bullgar bashkon komunitetin e shumtë bullgar në Belgjikë

Më shumë se një herë kemi prekur temën e emigrimit në Perëndim ose përtej Oqeanit, në kërkim të një jete më të rregulluar, të punës dhe aftësisë njerëzore më të vlerësuar dhe të shpërblyer. Shkaqet për këtë zgjedhje, si dhe statistika negative..

07.07.22 15:17 |
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama para BNT: “Ju jeni një kaos i plotë, ju jeni një turp”

“Është turp që një anëtar i NATO-s të mbajë peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërsa në oborrin е pasmë të Evropës po zhvillohet një luftë e nxehtë. Dhe, sigurisht, nuk është mirë të shohësh 26 vende të tjera të shfaqin pafuqi të frikshme.”..

23.06.22 15:28 |
Kryeministri Petkov

Kryeministri Kirill Petkov me sulme ndaj Presidentit dhe opozitës për shkak të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Kirill Petkov nuk do të shpallë heqjen e vetos për Republikën e Maqedoninë e Veriut para se Kuvendi të vendos për këtë çështje. Ai e deklaroi këtë në Bruksel, ku po merr pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. "Unë i kam premtuar..

23.06.22 14:44 |

Asen Vasilev: Në Bullgari do të hapet një qendër koordinimi për gazin dhe energjinë elektrike

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Financave Asen Vasilev dhe Ministri i Energjetikës Aleksandër Nikollov ndodhen në Bruksel, ku po bisedojnë për hapat që duhet të ndërmerren pas pezullimit të furnizimit me gaz nga Rusia. Sipas Vasilevit, vendi ynë ka..

28.04.22 19:06 |

Bullgaria mori 148 milionë euro nga Brukseli për refugjatët ukrainas

Komisioni Evropian pagoi sot mbi 3,5 miliardë euro për shtetet anëtare të BE-së të destinuara për refugjatët ukrainas, nga të cilat 148 360 870 euro janë për Bullgarinë, raportoi BNT. Pagesat janë paraprake dhe mund të përdoren për ushqim,..

28.04.22 16:28 |

Bisedimet e Kryeministrit Kirill Petkov në Bruksel

Kryeministri Kirill Petkov ka diskutuar për korrupsionin në Bullgari me Presidentin amerikan Joe Biden , njoftoi Kryeministri në Facebook. Ka pasur bisedime për gazsjellësin “Rryma Turke”. "Tre miliardë nga paratë tona janë shpenzuar për..

25.03.22 11:53 |

Një marshim i madh në Sofje mbështeti paqen

Pas shtatë orësh bisedimesh, tre me Presidentin amerikan Joe Biden dhe një me Presidentin ukrainas Volodimir Zelenski, liderët evropianë premtuan më shumë ndihmë ushtarake, humanitare dhe ekonomike për Kievin, por nuk vendosën sanksione të reja..

25.03.22 11:40 |
Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, 80% e bullgarëve janë kundër ndihmës ushtarake për Ukrainën

Më shumë se 150 ushtarë nga Anglia do t'i bashkohen grupit luftarak bullgar. Po flasim edhe me Italinë, por komanda do të jetë bullgare, tha Kryeministri Kirill Petkov në Bruksel para Këshillit Evropian. Nuk ka mosmarrëveshje në koalicion për..

24.03.22 14:18 |
Presidenti Radev

Në Sofje është organizuar një marsh në mbështetje të Ukrainës

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në një takim të jashtëzakonshëm të liderëve të NATO-s në Bruksel. Në kryeqytetin belg, Kryeministri Kirill Petkov do të marrë pjesë në Këshillin Evropian. Dy forumet kryesore të NATO-s dhe BE-së do të..

24.03.22 09:09 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера