Eмисия новини
от 10.00 часа

10.3 për qind e rasteve të SARS-CoV-2 në Bullgari janë të Omikron

52 raste të variantit të virusit Omikron të SARS-CoV-2 u regjistruan në Bullgari pas sekuencës celogjenomike të kryer nga Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Mostrat u morën deri më 3 janar 2022 në 13 institucione mjekësore nga 9..

10.01.22 14:35 |

Ministri i Shëndetësisë: Omikron nuk do të na kalojë

Ende nuk ka asnjë rast të konfirmuar me Omikron në vendin tonë, por është çështje kohe të shfaqet, pasi asnjë nga variantet e Covid-19 nuk na ka tejkaluar deri më tani. Kështu deklaroi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov për bTV, duke theksuar se nuk..

09.12.21 12:40 |

Mostrat e dyshimta po analizohen për variantin Omikron të Covid

Për momentin nuk jemi të sigurt nëse Omikron ka hyrë tashmë në Bullgari. Kemi dyshime bazuar në të dhënat paraprake nga testet PCR. Këtë e tha për bTV, Doc. Ivajllo Aleksiev nga Qendra Kombëtare për Sëmundje Infektive dhe Parazitare. Mostrat e..

08.12.21 09:28 |
Prof. Iva Hristova

Një variant i ri i koronavirusit është identifikuar në Bullgari

Raste të variantit të koronavirusit Delta plus janë identifikuar në vend, sipas faqes së internetit të Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Shumica e të infektuarve me versionin e ri janë në Burgas dhe Sofje. Delta Plus është..

03.11.21 15:46 |
Prof. Radka Argirova

Kulmi i valës së re të Covid-19 do të jetë rreth 10 tetorit

Kulmi i valës së katërt të Covid-19 pritet të arrihet rreth 10 tetorit. Pas kësaj do të ketë një rënie. Këtë e që parashikoi virologia Prof. Radka Argirova për Radion Kombëtare Bullgare. Në variantin Delta, njerëzit infektohen më shpejt dhe..

30.08.21 18:01 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера