Eмисия новини
от 05.00 часа

Presidenti Rumen Radev uroi Presidentin Joe Biden për 4 korrikun

Me rastin e Festës Kombëtare të SHBA-së – Ditës së Pavarësisë, Presidenti Rumen Radev i dërgoi një adresë urimi Presidentit amerikan Joe Biden. “Si aleatë strategjikë, dy vendet tona po bashkëpunojnë për të adresuar sfidat rajonale dhe globale”,..

04.07.22 10:12 |

Ministri i Mbrojtjes uroi që Bullgaria të kthehet nga një konsumator në ofrues sigurie

Nëse rrethanat e kërkojnë, Bullgaria do të duhet të punojë seriozisht me aleatët e saj të NATO-së, tha Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov pas takimit të jashtëzakonshëm të NATO-së. “Nuk ka asnjë mënyrë që të plotësojmë deficitet pa punuar me..

16.03.22 19:28 |

Një grup luftarak i aleatëve të NATO-s do të stërvitet në Bullgari

Në lidhje me situatën rreth Rusisë dhe Ukrainës, një grup luftarak prej 700 deri në 1000 personash do të stërvitet në Bullgari, tha në Bruksel Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev. Ministri saktësoi se grupi do të jetë nën komandën bullgare dhe aleatët..

17.02.22 12:57 |

Ministrja Teodora Gençovska për temat e nxehta të politikës sonë të jashtme

Bullgaria ka një qëndrim të qartë për Ukrainën, tha Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska në një intervistë për Radio Bullgarinë. Krahas mbështetjes për rrugën evropiane dhe euroatlantike të Ukrainës, Bullgaria këmbëngul edhe për zbatimin e..

11.02.22 16:19 |
Kryeministri Kirill Petkov

Bullgaria është një aleat i parashikueshëm në NATO dhe BE

Pozicioni i Bullgarisë për tensionet midis Rusisë dhe Ukrainës është i qartë, tha kryeministri Kirill Petkov për BBC në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me përpjekjet e presidentit rus Vladimir Putin për të gjetur dobësi ndër anëtarët e..

11.02.22 11:20 |
Uendi Sherman

Për Shtetet e Bashkuara, Bullgaria është një aleat i besueshëm në NATO

Zëvendës Sekretarja e Shtetit Uendi Sherman foli me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. Të dy riafirmuan partneritetin strategjik midis Shteteve të Bashkuara dhe Bullgarisë. Sherman e përgëzoi Petkovin për vendimin e Organizatës për Bashkëpunim..

01.02.22 10:32 |

Presidenti dëshiron një hetim mbi incidentin me ushtarët amerikanë

Është e papranueshme që jeta dhe qetësia e qytetarëve bullgarë të jenë rrezikuar nga formacione ushtarake, pavarësisht nëse ata janë bullgarë apo nga një ushtri e huaj. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev para Ministrit të Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe..

31.05.21 13:34 |
Albin Kurti

Kosova e përcakton Bullgarinë si një aleate

Bullgaria dhe Kosova ndajnë qëllime dhe interesa të përbashkëta, tha para BTA Albin Kurti, udhëheqësi i lëvizjes “Vetëvendosje”, e cila arriti fitore bindëse në zgjedhjet e parakohshme të vendit. Kurti e përshkroi Bullgarinë si një aleate e..

22.02.21 15:46 |

Ndalesë për qitje të gjuajtësve amerikan në qiellin bullgar

Deri më 30 tetor gjuajtës amerikanë F-16 do të ndihmojnë forcat ushtarako-ajrore bullgare për mbrojtjen e sovranitetit ajror të vendit. Aleatët amerikanë nuk kanë të drejtën të shfrytëzojnë armë kundër shkelësve të hapësirës ajrore bullgare. Ky..

23.09.20 15:45 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера