Eмисия новини
от 21.00 часа
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” kërkon “deputinizimin” e vendit

“Deputinizimi” i shtetit, kërkoi me një deklaratë parlamentare koalicioni bashkëqeverisës “Bullgaria Demokratike”. Bashkëkryetari i partisë, Hristo Ivanov, tha se ata do të mbeten në pushtet nëse ndryshohet marrëveshja e koalicionit për qeverisjen,..

13.05.22 12:04 |

Parlamenti gjeti një zgjidhje kompromisi në mbështetje të Ukrainës

Pas diskutimeve të gjata, Kuvendi Popullor miratoi ofrimin e ndihmës humanitare, financiare dhe ushtarako-teknike për Ukrainën. Kryetari i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev njoftoi se parlamenti vendosi që Bullgaria do të riparojë pajisjet..

04.05.22 19:52 |

Protesta të ndërtuesve të rrugëve në Sofje dhe në mbarë vendin

Ndërtuesit e rrugëve bllokuan trafikun përpara parlamentit në protestën e tyre të dytë kombëtare për paratë e papaguara për riparime. Organizatore është Dhoma e Degës “Rrugët”, e cila përfshin 85 kompani. Në të njëjtën kohë, protestat dhe..

20.04.22 13:16 |
Kristijan Vigenin

Thirrje për kthimin e diplomatëve bullgarë në Ukrainë

Është koha për të rivendosur praninë diplomatike bullgare në Kiev dhe në Odesë. Do të gjenden diplomatë që janë gati të rifillojnë punën e ambasadës dhe konsullatës së përgjithshme, shkroi në Facebook Nënkryetari i Kuvendit Popullor Kristijan..

11.04.22 14:33 |

Janë duke kontrolluar një deputet për spiunazh

Prokuroria e Specializuar ka filluar një kontroll pas një sinjali të dërguar nga qytetarët se një deputet me inicialet E.G. eventualisht ka kryer një krim sipas kapitullit një të Kodit Penal. Sipas burimeve të Radios Kombëtare Bullgare,..

29.03.22 19:07 |

Në një deklarate deputetët dënuan intervencionin ushtarak rus në Ukrainë

Në një deklaratë Kuvendi Popullor dënoi shkeljen e së drejtës ndërkombëtare nga ana e Federatës Ruse dhe cenimin e integritetit territorial të Ukrainës. Në dokument theksohet, se parlamenti përkrah aleatët nga BE dhe NATO në përpjekjet e tyre për..

24.02.22 17:07 |

Çfarë tregon “fotografia e momentit” e besimit institucional dhe politik

Viti 2021 do të mbahet mend gjatë në Bullgari për shkak të veçorive të shumta politike. Populli ynë u thirr për të ushtruar të drejtën e tij për të votuar tri herë – në prill, korrik dhe nëntor. U zgjodhën përfaqësues popullorë në tre parlamente..

02.02.22 11:05 |
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova u betuan në Kuvendin Popullor për mandatin e dytë si President dhe Nënpresident

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova u betuan në Kuvendin Popullor se gjatë mandatit të dytë do t’i përmbahen Kushtetutës dhe ligjeve të vendit dhe në të gjitha veprimet e tyre do të udhëhiqen nga interesat e popullit. “..

19.01.22 11:11 |

Certifikata e gjelbër edhe për të hyrë në Kuvendin Popullor

Komisioni Ligjor Parlamentar pranoi certifikatën jeshile nga prova e dytë si kusht për hyrjen në Kuvendin Popullor. Nëse vendimi miratohet në sallën plenare, aksesi në godinë do të bëhet përmes një dokumenti për vaksinimin kundër Covid-19, për..

06.01.22 19:33 |

Certifikata e gjelbër nuk do të kërkohet për të hyrë në godinat e parlamentit

Nuk do të kërkohet asnjë certifikatë e gjelbër për të hyrë në godinat e Kuvendit Popullor, vendosën deputetët. Kështu, propozimi i GERB-it për ta bërë të detyrueshëm këtë dokument për hyrje në parlament, që shkaktoi debate treditore, u refuzua...

10.12.21 11:40 |
Всички новини: днес | вчера