Eмисия новини
от 17.00 часа

Ritualet e festave të dhjetorit fillojnë me homazhe për tre shenjtorë

Në Ditën e Shën Varvarës më 4 dhjetor fillon një sërë festash, të cilat në traditën bullgare shoqërohen me shumë besime dhe zakone. Sipas legjendës, Shën Varvara ka lindur në trojet e sotme bullgare, në fshatin Eleshnica, i quajtur në atë kohë..

04.12.21 07:05 |

Festojmë 144 vjet nga Epopeja e Shipkës

Sot në majën Shipka në malin Stara Pllanina u mbajtën festime me rastin e 144 vjetorit të Epopesë së Shipkës. Në festime morën pjesë Presidenti dhe Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Rumen Radev, i cili  përshëndeti ushtarakët e..

21.08.21 18:09 |
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

28.02.21 15:15 |
Presidenti Rumen Radev në Plovdiv me rastin e festës së Bashkimit të Bullgarisë

Dita e Bashkimit u shënua me festime modeste për shkak të Covid-19

Në Sofje përvjetori i 135-të i Bashkimit të Bullgarisë u shënua me një ndërrim solemn të rojës së nderit dhe një ceremoni modeste para Mauzoleut-Eshtore të princit Aleksandër I Batenberg. Për shkak të Covid-19 nuk kishte ceremoni..

06.09.20 21:09 |
Hristo Botev

Festojmë përvjetorin e 172-të të lindjes së poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev

Me aktivitete të ndryshme, me pjesëmarrjen e nënreparteve ushtarake në tërë vendin, më 6 janar do të shënohet përvjetori i 172 i lindjes së poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev. Ai vdiq në moshën 28 vjeç gjatë vitit 1876 në Kryengritjen..

06.01.20 11:42 |

Filluan Ditët Evropiane të Trashëgimisë

Në Bullgari filluan Ditët Evropiane të Trashëgimisë. Fillimi i festimeve u vu me hapjen e ekspozitës “Skica krijuese”, kushtuar 100 vjetorit të lindjes së shkrimtarit Nikollaj Hajtov, autor i romaneve dhe i tregimeve historike, kushtuar maleve Rodope...

05.09.19 10:39 |

Shënojmë 143 vjet nga fillimi i Kryengritjes së Prillit

Sonte do të shënojmë solemnisht përvjetorin e 143 të fillimit të Kryengritjes së Prillit. Mitingu solemn me fishekzjarrë do të mbahet në qytetin Klisura, Bullgari Jugore, banorët e të cilit kanë luajtur një rol të rëndësishëm për zhvillimin e..

30.04.19 11:45 |

140 vjet nga shpallja e Kushtetutës së Tërnovos

Pak pasi u çlirua, Atdheu ynë i rilindur ishte thirrur sipas Traktatit të Berlinit të krijonte ligje të veta. Parlamentarët bullgarë pa përvojë deri atëherë, me entuziazmin, përgjegjësinë dhe atdhedashurinë e vet e kryen shkëlqyeshëm punën e tyre. Kështu..

16.04.19 13:56 |
Presidenti Radev në Veliko Tërnovo

Rumen Radev: Kushtetuta e Veliko Tërnovos forcon themelet e shtetit bullgar

Qyteti Veliko Tërnovo të hënën është mikpritësi i festimeve të lidhura me përvjetorin e 140-të të miratimit të Kushtetutës së Veliko Tërnovos (Kushtetuta e parë e Bullgarisë nga 16 prilli 1879). Sonte në muzeun “Rilindja dhe Kuvendi Kombëtar i..

15.04.19 19:12 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера