Eмисия новини
от часа

Dripavi pershore, gallushki, treski dhe të tjera gatime tunduese në fshatin Asenovo të Banatit

Fshati Asenovo i Banatit, pranë qytetit Danubian të Nikopollit, u kthye si një destinacion kulinarie falë Marija Ivanovës, sekretare e bibliotekës vendase dhe iniciatore e palodhshme e aktiviteteve të ndryshme për ruajtjen e kulturës së Banatit...

24.09.23 12:55 |

Staro Zhelezare u bë fshati i parë në botë me një muze të artit të rrugës

Nëfshatin e vogël Staro Zhelezare hapi dyert Muzeu i parë Rural i Artit të Rrugës në botë. Ekspozita përfshin panele shumëngjyrëshe me foto origjinale të realizuara gjatë festivaleve Street Art në Staro Zhelezare nga viti 2013 e deri më tani...

03.09.23 13:15 |

Një ekspozitë fotografike mbledh kujtimet e fshatrave të fundosura në Bullgari

Shumë fotografi të fshatrave të shpopulluara, të cilat shërbyen si vend për ndërtimin e disa prej digave në Bullgari prezantohen në ekspozitën “Trashëgimia e zhytur”. Ajo u përgatit nga shkencëtarë – etnologë, dhe mund të shihet deri në fund të..

02.09.23 13:10 |

Fshati Drenovec rikthen besimin se Veriperëndimi mund të jetë një vend i mirë për të jetuar

Në rajonin Veri-Perëndimor, zakonisht i personifikuar me varfërinë, largësinë, mungesën e shpresës, ekziston një fshat që rikthen besimin se asgjë nuk është e pandryshueshme. Duhet vetëm një gjë – të të interesojë për veten, për botën ku jeton, për..

24.07.23 07:15 |

Arkitektura antike dhe pamjet magjepsëse tërheqin vizitorët në fshatin Dellçevo në malin e Pirinit

Fshati Dellçevo(Bullgaria Jugperëndimore) gjendet në rrëzë të malit të Pirinit, 10 kilometra larg qytetit Goce Dellçev. Ai tërheq turistët me arkitekturën e ruajtur të lashtë dhe rrugët e bukura malore. Janë ruajtur gjithashtu..

09.05.23 14:42 |

Alfatari ruan gjurmët e së kaluarës së tij shekullore

Alfatari është një fshat shumë i vjetër në Bullgarinë Verilindore. Për të është shkruajtur në kronikat historike nga fundi i shekullit të 16-të me emrat Alfatar, Ahlatar e deri në Iflatar. Një pjesë e trashëgimisë kulturore dhe historike të tij..

04.04.23 07:15 |

Kapanët e rinj – të rinj bullgarë dhe të ardhur nga vende të tjera zbulojnë fshatin Sadina

Fshati Sadina ndodhet në pjesën verilindore të Bullgarisë në rajonin e Razgradit. Këtu jeton një komunitet i vogël përfaqësuesish dinjitoz të grupit etnik të kapanëve, të cilët supozohet se janë pasardhës të drejtpërdrejtë të bullgarëve të lashtë ...

29.03.23 13:15 |
Steven dhe Vanja Proctor

Një britanik punon “për të mirën e njerëzve” për ta kthyer Stojkite në një fshat model

Steven Proctor është nga Newbourne - një qytet i vogël në pjesën jugore të Britanisë së Madhe. Me profesion është inxhinier mekanik, nga malet Rodope dhe më saktë banues i fshatit Stojkite të Rodopeve. 47-vjeçari anglez u vendos këtu tre vjet më..

18.03.23 12:10 |
Një pjesë e madhe e fshatit Asparuhovo u shkatërrua për shkak të ndërtimit të digës „Conevo“, dhe kisha, e cila shihet në foto, u zhvendos nga vendasit gur më gur nga zona e vërshuar në një vend më të lartë

Trashëgimia e zhytur – fshatra kujtojnë për veten nga fundi i digave

Në mesin e shekullit XX dhjetëra fshatra bullgare u fundosën përgjithmonë nën ujë, ndërsa banorët e tyre u shpërngulën nga trojet e lindjes. Pushteti komunist filloi ndërtimin e përshpejtuar të digave, por me çmimin e fateve të thyera njerëzore...

26.11.22 14:05 |

Pika e shkrirjes ose 6.519 milionë sipas Institutit Kombëtar të Statistikave

Rezultatet e regjistrimit kombëtar të popullsisë nga shtatori i vitit të kaluar, të dhënat e të cilit u shpallën zyrtarisht më 3 tetor, ripohuan tendencat shqetësuese demografike, për të cilët analistët alarmojnë që prej vitesh. Në një dekadë..

11.10.22 07:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна