Eмисия новини
от 05.00 часа

Ka mjaft shtretër për pacientët me Covid

Ka 48 000 shtretër për trajtim aktiv të Covid në Bullgari dhe ne nuk jemi të shqetësuar se shtretërit mund të mbarojnë, tha në Sliven Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov. Ai do të urdhërojë që të gjithë respiratorët në spitale të zhvendosen..

26.03.21 16:24 |

Homazhe para Monumentit të Mjekut në Sofje

Para Monumentit të Mjekut u mbajtën homazhet tradicionale me rastin e përvjetorit të 143-të të çlirimit nga Bullgaria Përfaqësues të institucioneve të ndryshme dhe shumë qytetarë ulën kokën në kujtim të punës humane të mjekëve, infermierëve dhe..

02.03.21 14:23 |
Bojko Borisov

Qeveria siguroi 1 mln leva për meremetimin e ish institutit të mësuesve në qytetin Pazarxhik

Një milion leva u siguruan për rinovimin e ish institutit të mësuesve në qytetin Pazarxhik, ku pas rinovimit vitin e ardhshëm do të fillojë trajnimi i jashtëm i profesionistëve të kujdesit shëndetësor, ndërsa në konviktin pranë ndërtesës do të..

20.12.20 14:52 |

Paga të trefishta për mjekët që do të transferohen të punojnë në spitale të provincës

Ministria e Shëndetësisë dhe Shoqata Kombëtare e Komunave po krijojnë një plan për të siguruar mjekë në komuna që kanë mungesë të ekipeve mjekësore. Përveç kontratave të punës, mjekëve do t'u jepet strehim komunal, tha Ministri i Shëndetësisë..

20.12.20 12:45 |

At Zoran Mamuçevski: “Kur e keqja kalon shohim me shpresë se e mira po vjen”

“Unë u luta për shëndetin e mjekëve derisa isha në spital, sepse pash se sa e vështirë ishte përderisa ndihmonin pacientët e shumtë. Dhe askush nuk është i siguruar kundër kësaj sëmundjeje tinëzare” – këtë e tregoi prifti Zoran Mamuçevski para BNR..

07.12.20 14:35 |
Kostadin Angellov

Rriten pagat e mjekëve

Problemet në sistemin e shëndetësisë janë prej vitesh dhe janë rezultat i mungesës së reformave. Këtë e tha në një intervistë për BNT Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov. Ai theksoi se në Bullgari ka mjaftë shtretër spitalor por problemi..

18.11.20 11:29 |
Jordanka Fandëkova

Masa të reja në Sofje nga 7 nëntori

Ndalohet që fëmijët të vizitojnë qendrat e mëdha tregtarenë kryeqytet pa shoqëruar nga një i rritur. Vendoset korridor i gjelbër nga ora 08.00 deri në 10.00 për pazar të të moshuarve në zinxhirët tregtarë. Ato janë pjesë e masave të reja..

06.11.20 17:47 |

Teste të shpejta të antigjenit për Covid-19 para spitaleve

Teste të shpejta të antigjenit për Covid-19 do të realizohen në pikat e lëvizshme para spitaleve të mëdha shtetërore. Pritet që të tilla të hapen deri më 6 nëntor. Këtë e tha para gazetarëve ministri i shëndetësisë Kostadin Angellov, cituar nga..

03.11.20 14:05 |
prof.Kostadin Angellov

Ka të ngjarë të krijohen spitale fushore për Covid-19

Nuk përjashtojmë mundësinë për krijimin e spitaleve fushore, por për to duhet të gjejmë mjekë, infermiere, sanitarë. Tani këta kuadro nuk mjaftojnë, tha para Nova TV ministri i shëndetësisë profesor Kostadin Angellov. Ministri mendon se..

28.10.20 10:57 |
Bojko Borisov

Kryeministri bëri thirrje për mobilizimin dhe për respektimin e masave

Mjekë, infermiere dhe sanitarë prapë dolën për të protestuar para spitaleve sepse koroanvirusi u kthye me një forcë të re. “ Ekipet të cilat shpëtojnë jetë bëjnë thirrje të sillemi me përgjegjësi ”, shkroi në profilin e tij social..

28.10.20 09:42 |
Всички новини: днес | вчера