Eмисия новини
от 20.00 часа

Gjurga Pinxhurova – burimi i këngëve të saj është zemra popullore

Fati jetik dhe profesional i këngëtares së famshme bullgare Gjurga Pinxhurova i cakton një vend të denjë në kulturën muzikore bullgare. Që në kritikat e para për artin e saj, në vitet 30-të të shekullit të kaluar, ajo u quajt   “magjistarja e..

17.01.21 08:15 |

Banorët e qytetit Gabrovo që janë të njohur si kursimtarë të mëdhenj pritën Vitin e Ri

Banorët e qytetit bullgar Gabrovo vendosën një traditë që në vend të 31 dhjetorit të presin vitin e ri më 30 dhjetor, kur honorarët e artistëve janë më të ulëta. Kështu, qindra banorë të qytetit në mbrëmjen e 30 dhjetorit uruan veten për Vitin e..

31.12.20 14:18 |

Rita Ora është duke xhiruar videoklipin e saj të ri në Bullgari

Këngëtarja britanike me prejardhje nga Kosova Rita Ora xhiron në Bullgari një videoklip për singëlin e saj të ri, transmetoi Televizioni Kombëtar Bullgar. Rita Ora ka lindur në Kosovë në vitin 1990 dhe që të njëjtin vit është vendosur me..

16.12.20 11:31 |

Pianistë dhe violinistë bullgarë ekzekutojnë Beethovenin

Viti 2020 i cili kaloi nën shenjën e 250 vjetorit nga lindja e kompozitorit Ludwig van Beethoven solli shumë çaste të shkëlqyera me krijimtarinë e tij, i cili na la si trashëgimi vepra të shumta marramendëse dhe realizoi një farë ure nga Klasicizmi..

16.12.20 07:10 |

Sandra e cila realizon dëshirat muzikore të njerëzve të moshuar në azile

Njerëz të moshuar me fytyra të shndritshme qeshin e këndojnë, duke harruar pleqërinë, izolimin dhe ....vetminë. Të vështruar në ekranin para tyre, disa janë në takt me muzikën, të tjerë duartrokasin në ritëm, të tretë madje mundohen të bëjnë disa..

15.12.20 13:38 |

Profesori Stefan Popov për jetën, për nxënësit e tij dhe për gazimin nga muzika

Një ekzekutues i shkëlqyer, një mësues i dashur dhe i përkushtuar, profesori Stefan Popov  është mes emrave më të njohur në botë të muzikës klasike. Gjatë 40 vjetëve të fundit ai jep mësim në Guildhall School of Music and Drama në Londër,..

09.12.20 07:10 |

Najden Todorov: “Rezultati i mirë vjen vetëm kur talenti është i gërshetuar me disiplinë”

Drejtori i Filarmonisë së Sofjes Najden Todorov u kthye nga Stambolli, ku drejtoi një koncert të orkestrës së Filarmonisë “Borusan” me soliste violinistja virtuoze Midori. “Jam shumë i lumturuar nga kontakti im personal me Midorin dhe për këtë se ajo..

30.11.20 12:09 |

Vasko Vasilev mbushi 50 vjeç: “E dua publikun dhe kolegët e mi, ëndërroj që të kthehemi nëpër salla!"

Ai e ka filluar karrierën e vet kur ka qenë vetëm 10 vjeç si një fëmijë-çudi. Vaskoja është një nga interpretuesit më karizmatik, të cilët skena bashkëkohore njeh. Koncertet e tij gjithmonë shkaktojnë një interes të madh, për të cilat ai shpërblehet me..

14.10.20 14:29 |

Piano Extravaganza – muzikë për adhuruesit e muzikës klasike

Festivali Piano Extravaganës është një nga ngjarjet më fine muzikore në kryeqytet. Programimi i edicionit të ardhshëm të dhjetë pati një farë ndryshimesh, por në situatën e tanishme kjo është e paevitueshme. Për shkak të situatës jo stabile, organizatorët..

02.10.20 13:29 |

Super grup bullgar kryeson rok klasifikimin në Greqi

Intelligent Music Project është i krijuar para rreth 10 vjetëve. Producent dhe autor i këngëve në të gjithë 5 albumet e grupit është doktori Milen Vrabevski - sipërmarrës dhe filantrop, i njohur në Bullgari me kauzat e tij të atdhedashurisë...

29.09.20 11:30 |
Всички новини: днес | вчера