Eмисия новини
от 12.00 часа

BE do të financojë frenimin e fluksit të emigrantëve ndaj Bullgarisë

Komisioni Evropian njoftoi se po fillon një projekt pilot me Bullgarinë për të ndaluar ardhjen e paligjshme të emigrantëve dhe për të përmirësuar sigurinë kufitare. Sofja pritet të zbatojë masat për vlerësimin e përshpejtuar të kërkesave për azil dhe..

21.03.23 09:51 |
Irene Maria Pllank

Ambasadori i ri gjerman në Sofje: “Të gjithë jetojmë në shtëpinë evropiane”

Ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë Irene Maria Pllank i dorëzoi letrat kredenciale në janar të këtij viti. Në intervistën e saj të parë për BNR dhe veçanërisht për Radio Bullgarinë, ajo foli për prioritetet në mandatin e saj:..

08.03.23 12:05 |

Mbi 40 për qind rritje e fluksit të emigrantëve në kufijtë e Bullgarisë

Fluksi i migrantëve në kufijtë e vendit u rrit me më shumë se 40 për qind që nga fillimi i vitit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022. Këtë e tregon analiza vjetore e Drejtorisë kryesore të Policisë Kufitare, njoftoi reporteri i BNR,..

07.03.23 15:51 |
Hristo Hristov

Banorët e komunës Boljarovo takohen me emigrantë çdo ditë

Në komunën Boljarovo, në kufi me Turqinë, tashmë pjesërisht u rivendos puna e Departamentit të Policisë Kufitare, të mbyllur në qershor 2022 me urdhër të ministrit të brendshëm nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” Bojko Rashkov. Për momentin u emëruan 35..

27.02.23 16:41 |

Po rritet fluksi i migrantëve

Drejtuesit e furgonëve që transportojnë emigrantë të paligjshëm në Bullgari udhëzohen nga trafikantët që të përplasin makinat e policisë dhe të shkaktojnë dëme gjatë ndjekjes. Këtë e tha para BNR-së drejtoresha e Policisë Kufitare, kryekomisarja Rosica..

27.02.23 15:39 |
Sijka Mileva

Ka një rritje të madhe të proceseve kundër trafikantëve të migrantëve

Prokuroria raportoi një rritje drastike të proceseve kundër trafikantëve të emigrantëve. Në vitin 2019 u regjistruan 670 procese të reja, ndërsa në vitin 2022 ishin 2626. Vitin e kaluar për trafikimin e migrantëve u dënuan 2208 persona, ndërsa në..

22.02.23 18:27 |

Deri në 10 000 euro nga një emigrant për të kaluar përmes Bullgarisë

Tarifa për trafikimin e një migranti nga Turqia në Serbi përmes territorit të Bullgarisë është rreth 2000 - 3000 euro. Por për të ashtuquajturit Shërbim VIP - trafik i një numri më të vogël emigrantësh - pesë-gjashtë, shuma arriti deri në 10 000..

17.01.23 18:14 |
Ivan Demerxhiev dhe Sjulejman Sojllu

Turqia me masa për mbrojtje më të mirë të kufirit me Bullgarinë kundër emigrantëve

Proceset e migracionit dhe fluksi i refugjatëve ishin në qendër të një takimi të dielën (18 dhjetor) të ministrit të brendshëm Ivan Demerxhiev me homologun e tij turk Sjulejman Sojllu. Këtë e bëri të ditur Demerxhiev para gazetarëve. “Me palën..

19.12.22 18:19 |
Ivan Demerxhiev

Njerëz nga e gjithë Evropa u kapën si trafikantë të migrantëve në Bullgari

Ka një rritje të numrit të njerëzve nga e gjithë Evropa që merren me trafikimin e migrantëve në territorin e Bullgarisë. Këtë e bëri të ditur ministri i punëve të brendshme Ivan Demerxhiev gjatë kontrollit parlamentar. Sipas tij, më pak janë..

06.12.22 19:22 |

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

25.11.22 19:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна