Eмисия новини
от 19.00 часа

Bullgaria duhet të përfitojë nga anëtarësimi në NATO

Unë nuk e shoh të ardhmen e NATO-s si një treg, por si një aleancë partnerësh të cilët punojnë së bashku për të zhvilluar teknologji, për të prodhuar pajisje ushtarake shumë efikase dhe për të demonstruar unitet. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen..

15.06.21 10:29 |

Portugalia përshëndet Bullgarinë për përpjekjet e saj për dialog me Maqedoninë e Veriut

Presidenca Portugeze është jashtëzakonisht e suksesshme gjatë pandemisë dhe shpërndarjes së drejtë të vaksinave, tha Presidenti Rumen Radev pasi bisedoi në Sofje me Presidentin portugez Marcelo de Sousa. Ka vende evropiane me pikëpamje të..

02.06.21 13:57 |

Komisioni Bullgaro-Maqedonas diskuton përsëri Mbretin Samuill

Komisioni i Përbashkët Bullgaro-Maqedonas mbi Mosmarrëveshjet Historike po zhvillon një takim online në 22 dhe 23 prill. Ky është takimi i dytë për vitin 2021 dhe i 14-ti që nga themelimi i Komisionit të Përbashkët që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së..

22.04.21 13:22 |

NATO e përshëndeti Bullgarinë për zbulimin e aferës spiune Sofje-Moskë

Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në kuadrin e takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare NATO-s në Bruksel. Informacioni u njoftua..

24.03.21 15:36 |

NATO po monitoron skandalin e spiunimit në Bullgari

Po ndjekim hetimin bullgar kundër rrjetit të supozuar spiun rus, tha në një konferencë shtypi. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Ai shprehu mbështetje për përpjekjet e Bullgarisë kundër veprimeve të paligjshme ruse në tokën..

22.03.21 17:08 |

Nga 22 mars Bullgaria është në bllokim dhjetëditor

Nga 22 deri më 31 mars, masa shtesë antiepidemike vendosen në Bullgari. Arsyeja është rritja e numrit të njerëzve të infektuar me Covid-19 dhe atyre të shtruar në spital me infeksionin. Mbyllen qendrat tregtare, përveç dyqaneve ushqimore,..

22.03.21 11:18 |
Bojko Borisov dhe Bujar Osmani

Integrimi i fqinjëve në BE është një qëllim gjeopolitik i Bullgarisë

Të gjitha kontradiktat midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet të zgjidhen. Brezat e ardhshëm nuk do të na falin që kemi humbur këtë mundësi të madhe, tha Kryeministri Bojko Borisov në një takim me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë Bujar..

16.03.21 11:43 |

Krimi dhe aksesi në kujdesin shëndetësor janë problemet kryesore për vendbanimet e vogla

Në një takim me përfaqësuesit e Shoqatës Kombëtare të Bashkive të Qyteteve në Bullgari, Presidenti Rumen Radev tha se kushti kryesor për zhvillimin e suksesshëm të vendit është pavarësia financiare dhe liria më e madhe në vendimmarrje në nivel..

16.02.21 16:39 |
Marijana Nikollova

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova është për vizitë në Hungari

Zëvendëskryeministrja për politikën ekonomike dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova u nis për një vizitë pune në Hungari, bëri të ditur zyra e shtypit e qeverisë. Në kuadrin e vizitës ajo do të takohet me Ministrin e Jashtëm hungarez Péter..

09.12.20 14:05 |
Ekaterina Zaharieva dhe Bujar Osmani

Takim përgatitor i ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit

Sot, më 9 nëntor, do të mbahet takim online i ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit për bashkëpunim me Ballkanin Perëndimor. Ai është në kuadrin e presidencës së parë të përbashkët të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut si bashkëkryetarë të..

09.11.20 06:05 |
Всички новини: днес | вчера