Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът на пясъчните фигури в Бургас събра над 100 000 туристи през миналата година

Днес в предаването "От София към света" ще посетим град Бургас. Разположен сред няколко природни резервати и защитени местности, антични и средновековни селища, Черно море и ежегодните фестивали привличат хиляди туристи. Бургаската Катедрала, носеща името на славянските апостоли Кирил и Методий и защитената местност Пода са сред 100-те национални туристически обекта. Манастира „Света Анастасия“ на едноименния остров в акваторията на Бургаския залив е единствения запазен средновековен островен манастир в Черно Море. Той е отдалечен на 6 км и половина от брега и е изграден от вулканични скали. В най-високата си точка е висок 12 метра, а площта му е 0,022 км². По време на изпълнение на „Програмата за развитие на туризма в Бургаския регион" на ул."Христо Ботев" в пешеходния подлез близо до театъра за опера, драма и балет беше построен Туристически информационен център. Там можете да получите цялата информация, която ви е необходима за обектите, които желаете да посетите.

На какво ще заложи Бургас през тази година, за да привлече повече туристи може да чуете от началника на отдел "Туризъм" в Община Бургас Силвия Несторова.


Петото участие на община Бургас в международната туристическа борса в София беше отличено със специална награда. Тя беше присъдена за иновативни практически модели за развитие на културния туризъм в морския град. Фестивала на пясъчните фигури в Бургас е едно от събитията, което в последните години събира много туристи. Фестивала се провежда от месец юли до средата на септември. Той е първият подобен в България и води началото си от 2008 година. Разположен е на територия от 5 декара в северната част на Морската градина. Във фестивала вземат участие творци и модератори от България и чужбина. Фигурите се изработват от пясък, който е специфичен със своето високо съдържание на глина. По време на изложбата може да се видят изваяни фигури на морски същества, филмови герои, приказки и замъци. Фигурите достигат доста големи размери. Някои от са с големина повече от 8 метра. Вечер фигурите са осветени с прожектори. През миналата година пясъчните фигури са били посетени от над 100 хиляди души. Ако решите да посетите Бургас през тази година определено има какво да видите в града.

 

По публикацията работи: Поли Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35