В последно време лидерът на Партията на независимостта във Великобритания Найджъл Фарадж се превръща във все по-полемична личност, особено в българската общественост. Той стана особено „популярен“ в последния един месец, в който мощно критикува българите като потенциални емигранти в страната му след отварянето на вратите за емигранти през януари 2014-та година. Изявленията са му свързани най-вече в посока, че българите нямат място в социалната, в здравната и в образователната система на Великобритания.
В това изказване можем да намерим и някои характерни за други епохи послания - говорейки за хората като за "епидемия" или "напаст".
Юлия Владимирова разговаря с Найджъл Фарадж непосредствено след неговата реч в Европейския парламент в Страсбург на първите сесии за 2013-та година през януари.
Чуйте в интервюто какво той мисли за ЕС, за Съюза и Великобритания и защо го е страх от българите.
Ето и пълния текст на интервюто:
Тъй като навсякъде казвате, че се страхувате от българите, страх ли ви е сега, защото съм българка?
Не е в това въпросът! Аз наистина съм много притеснен от това, което се случва и Вие трябва да сте също!
Първо искам да ви попитам какво важно не беше казано на тези януарски сесии на Европейския парламент в Страсбург?
Невероятно самодоволство! Имам предвид господин Барозу, лидерите на големите политически групи, те говорят много благо за това какво ще се случи през 2013-та година, за ирландското председателство и така нататък. Наскоро господин Барозу държа реч, в която той каза че заплахата за съществуването на еврото е преминала. Както казаха тази сутрин няма съмнение, че шампанското се лееше снощи, колите са лъскави и чисти, взимат се големи заплати, има перспектива за добър обяд. Животът е много хубав тук, дааааааааа! Абсолютно прекрасно! Но отидете в Гърция! Отидете в Португалия! Отидете в Испания! Посетете която и е да е от тези страни и ще видите, че последните години тя е преживяла драматични промени в стандарта на живот. Аз осъзнах, че това е непосредствено близо до присъединяването към грешната валута. Аз осъзнавам, че нивото на човешкото страдание в Европа е на високо ниво, и е било абсолютно ненужно да се прави грешката да се влезе в еврозоната. Това би могло да работи за Северна Европа, приемам това по икономически причини, разбира се, но то никога няма да работи в Средиземноморските страни. Затова аз казах на господин Барозу „вашето отношение ми напомня на Мария Антоанета, която казва на изгладнелите тълпи „като няма хляб, яжте пасти”.
Каква мислите, че ще е следващата година за Европейския съюз? Ще го бъде или не?
Тази година ще има голямо събитие в европейската политика - изборите в Германия, които ще дойдат през есента. И е важно да разберем, че ние сега живеем в една доминиращо германска Европа. Те управляват всичко. Каквото каже канцлерът, това и става.
Да, но те имат голям интерес да доминират Европа!
Да, те са големите чудовища, които могат да плащат! Те са големите търговски бенефициенти в Европа. Какво иска Ангела Меркел? Тя иска стабилност, което означава поддържане на растежа на валутата. Аз мисля, че до немските избори евро зоната няма да бъде нарушена. Така тя ще ангажира германския данък. Да задържи стабилността по-точно. Какво мисля аз, че ще се случи през 2013-та? Увеличаващи се речи за интеграцията конкретно за евро зоната, банковия съюз, фискалния съюз, политическия съюз. Това, което наистина мисля е, че последния спомен на парламентарна демокрация за страните от евро зоната ще се върне при господин Ромпой. Мисля, че еврозоната е огромна историческа грешка и това, което ще произлезе от нея, е нарастване на хаоса и екстремен национализъм.
Как виждате ролята на Великобритания в Европейския съюз? В последните седмици чухме мнения за напускане на Великобритания и че това би било по-добре за страната?
Смешно е, че някой ми правят портрет, в който аз изглеждам, че съм срещу Европа. Какво значи това? Женен съм за европейка? Работя за европейски компании, имам европейски прадеди, въпросът е обаче каква Европа искаме? Аз искам Европа на търговското партньорство, ние можем да имаме това без Европейската комисия, без Европейския парламент и без Европейския съд. Така че въпросът е искаме ли ние да бъдем членове на политически съюз? И дори ако сме в бавното платно, в сравнение с еврозоната, ние сме все още в политическия съюз, ние все още имаме 75% от законите си, които сега са направени в рамките на институциите на Европейския съюз, а не са направени от нашия Уестминстърски парламент. Затова решително искам да напусна този политически съюз и да го заменя със споразумение за свободна търговия и това искат 2/3 от британците.
Така, че този дебат е много напреднал във Великобритания. Това не означава, че ще се вземе решение за това през 2013-та година. Все още ще отнеме няколко години според мен. Но аз вярвам, че Великобритания се ситуира към друг тип отношения и затова големите босове тук в Страсбург са толкова изплашени от британския дебат, защото те никога няма да отворят кутията на Пандора.
Искам да Ви попитам за вашата кампания за румънците и българите, вашето лице доби голяма популярност по новините в България с изказванията, които правите. Мислите, че психозата е политически ресурс?
Нека бъдем ясни за България и българите и тяхната връзка с моята страна Обединеното кралство. Нека само да погледнем фактите в нашите отношения. От първи януари 2014 г. ние ще имаме неограничена отворена врата към всички българи. Всеки от България може да напусне родината си и да дойде във Великобритания. Те могат да работят, ако желаят и аз подозирам, че вашите най-млади, умни и талантливи хора ще напуснат България и ще дойдат в Лондон. Аз мисля, че това е много добре за нас, но не мисля, че е добре за Вас. За какво аз се притеснявам? От британска перспектива, ако десет хиляди умни 27-годишни младежи от България дойдат - с това нямам никакъв проблем. Но! Ние не отваряме вратите си само за пазара на труда, отваряме ги и за нашата система за сигурност! Доказателството е, че каквато и преценка да вземе правителството за броя на хората, които ще дойдат, те могат да се умножават десетки пъти. Така, че какво като дойдат четвърт или половин милион хора от България и Румъния? Това, което се опитвам да кажа е, че сам по себе си аз нямам нищо против хора от България и Румъния...но съжалявам!!! Половината от българското население е бедна, съжалявам затова, наистина. Но здравната система на Великобритания не е благотворителна! Знаете, има английски семейства, които от поколения плащат такси. Имам предвид - къде отиват те? Така, че честно казано аз не намирам за много смислено, че социалната ни система, образователната ни система и здравните осигуровки в моята страна трябва да са на разположение на всеки българин от първи януари следващата година, и затова водя кампания срещу това.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..