Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Игор Богданов: Музикалният ни театър е уникален и трябва да бъде национална гордост

Днес в предаването „Кой кой е…“ ще ви срещнем с диригента на Музикалния театър в София. Игор Богданов е роден в Санкт Петербург. Там завършва музикално училище, след което заминава за Москва. Там учи хорово дирижиране. Приет е в Консерваторията в Санкт Петербург – оперно и концертно дирижиране. Пет години е диригент в Академичния музикален театър в Самара. През 1998 се завръща в Санкт Петербург, започва да преподава и седем години е диригент в Музикалния театър. По късно – ще разберете как – се оказва в България и от 1994 г. е диригент в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София. Гастролирал е със състава на театъра в Япония, Германия, Швейцария, Белгия, Холандия и Люксембург. Сред заглавията, които е дирижирал у нас са мюзикълите „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха“, „Исус Христос суперзвезда“, „Мис Сайгон“, „Котките“, както и повечето класически заглавия от оперетния репертоар.
С Игор Богданов се срещнахме в сградата на БНР, където той бе поканен за записи с радиооркестъра. Разговорът ни следва диригентския ритъм на Игор Богданов. Той е изключително точен, идва на секундата, много широко скроен, по славянски емоционален по отношение на всичко, за което разказва, говори чудесен и богат български, изпъстрен с възклицания и вметнати изречения – може би защото в дома му се говори само на български, нищо че с българската му съпруга са се запознали в Русия. Защото проумява, че това е единствения начин да проговори българския език като хората. В процеса на разговора си давам сметка, че неговото присъствие в музикалния живот на столицата е едно голямо богатство – като представител на руската школа, попивал с години едно от най-добрите музикални образования в света.

Чуйте интервюто, за да разберете защо не е станал хирург, защо първоначално по принцип не е харесвал музикалния театър и как съдбата е променила мнението му, как е попаднал в България, с какво е уникален нашият музикален театър, за музикалния живот в София, как болестите на обществото се отразяват на другите сфери и още много.
По публикацията работи: Лили Големинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надя Василева, председател на БКЗ

Равнопоставеността между жените и мъжете в работата

Жените остават по-слабо представени на ръководни постове и продължават да получават по-ниски заплати от мъжете, въпреки че ги превъзхождат по образование. Това показват данни, цитирани в проект на доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2023 г. Той е публикуван за обществено обсъждане. В него са изложени извършените..

публикувано на 14.08.24 в 15:58

Иззеха няколко скъпи автомобила от базата на "Волф" в София

Органите на реда иззеха няколко луксозни и скъпи автомобила от базата на "Волф" в столицата, предаде репортер на Хоризонт. Акцията идва след като от сутринта прокуратура, антикорупционна комисия и полиция обискират имоти на бизнесмена Румен Гайтански. Полицейско-прокурорска акция: Обискират имоти на Румен Гайтански – Вълка Действията са във..

публикувано на 14.08.24 в 15:11
Весела Герчева и Юлияна Дечева, които представиха новата обучителна програма към НБУ

Разкриват нова обучителна магистърска програма - "Съвременни музейни експозиции" към НБУ

Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор  "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет..

публикувано на 14.08.24 в 14:23

Олимпийските игри завършиха, но емоциите все още остават

XXXIII-те летни олимпийски игри, които се проведоха в Париж, завършиха, но емоциите все още остават. Въпреки, че започна с противоречие, Олимпиадата остана в сърцата на милиони хора. За изминалите спортни дни – какви страсти провокираха, за спечеленото и високата конкуренция в спорта, чуйте коментара пред Радио София на спортния журналист Камен..

публикувано на 14.08.24 в 13:43
Lomovera

Фотографията като психологически помощник за емоционално изразяване

Фотографията може да бъде психологически помощник за емоционално изразяване. Фотографията често се преплита с психологията, смята фотографът и обучител Вера Гоцева – Lomovera. Споделя, че във всичките си фотографски занимания поставя на фокус човека. „Човекът не просто като обект на снимка, а по-скоро човекът като индивидуално същество, което..

публикувано на 14.08.24 в 12:16
Фондация

БАРОК награди организации и институти за принос към достъпа на млади хора до култура

В рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт връчиха наградите „ПроКултура“ за принос на различни институции и личности. "Кампанията има история. Още през 2013 г. беше сформирана работна група и излязохме с декларации..

публикувано на 14.08.24 в 11:18

Започва "Панагия" в Кюстендил

На 15 август православните християни отбелязват “Успение на Пресвета Богородица”, а Кюстендил традиционно отбелязва “Панагия” - Въздигане на хляба . Събитието се прави ежегодно от 2008 година и се организира от община Кюстендил и Архиерейското наместничество в града. Празникът е в две части, обясни пред БНР-Радио София Емануела..

публикувано на 14.08.24 в 09:42