Днешната ни тема на броя, подплатена с две мнения на специалисти, е за псориазиса.
Това е възпалително кожно заболяване, с хронично-рецидивиращо протичане. Разпространено е по равно между двата пола. Нещо което мнозина не знаят - то е незаразно. В световен мащаб от болестта са засегнати между 1 и 3 процента. Без да има точна статистика или регистър, ако приложим световния среден процент, може да се твърди, че в България страдащите от псориазис са около 150 000.
Заболяването засяга хората най-често между 20 и 35-годишна възраст, но може да се появи по всяко време. Неприятното е, че не се лекува, а се контролира и се помага на пациентите да подобрят качеството си на живот.
В превод от гръцки „псориазис“ означава „характеризиращ се с обрив“. Но съвременните схващания го описват като системно, комплексно заболяване на целия организъм, въпреки че проявите му са във вид на розово-червени плаки и люспи по кожата с различен размер, обикновено по крайниците, скалпа и другаде. Някои специалисти препоръчват прилагане на слънцелечение, на калолечение, на диети, на т.нар. биологични продукти (имуномодулатори).
Чуйте повече за болестта от специалиста дерматолог доц.Кирил Праматаров от болница „Лозенец“.
От едно от последствията и усложненията на псориазиса - псориатичния артрит, страдат приблизително 10 до 30% от хората с псориазис и засяга пръстите на ръцете, на краката, врата и кръста, коленете и глезените. За него пък обяснява д-р Валентина Решкова от клиниката по ревматология към университетската болница „Св.Иван Рилски“, която е и участник в проекта „Сила за здраве“.
На 29 октомври – във вторник, България за втори път ще отбележи Световния ден на псориазиса и на две места в София, както и във Варна ще се провеждат безплатни прегледи за хора с това страдание.
Подробна информация е публикувана тук.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..