Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броени дни остават за подкрепа на Стария бряст в Сливен за Европейско дърво на годината

Снимка: www.bepf-bg.org

Остават броени дни до края на гласуването в конкурса „Европейско дърво на годината 2014”, в който страната ни представя Старият бряст в гр. Сливен. Съгласно регламента, през последната седмица броят на набраните от всяко дърво гласове беше скрит. Въпреки че дотогава многовековният бряст водеше убедително в битката и за първи път има реален шанс българско дърво да грабне европейския приз, опасността да бъде надминат от някой от своите конкуренти не е отминала. Сред финалистите в състезанието има дървета - представители на държави с по-многобройно население и традиционно ежегодно участие в конкурса, като Чехия, Унгария и Полша.

През първите дни от гласуването Старият бряст бързо набра преднина, която успя да запази и през следващите седмици, благодарение на усилията на своите съграждани и Община Сливен, чиито активни и находчиви действия и инициативи намериха отзвук във и извън страната, широка обществена подкрепа и медийно отразяване. Основен конкурент на българското дърво, преди скриването на гласовете, беше унгарската дива круша, под която, се разказва, че през 1849 година Лайош Кошут е написал Декларацията за унгарската независимост, и която неотлъчно следваше бряста само с около 10 хиляди гласа разлика.

Сред другите финалисти са Дъбът на Вибицки, край който е отраснал създателят на полския химн, Дъбът на Нийл Гоу, под който известният шотландски цигулар е композирал своите мелодии, Дъбът в Зехентеровата градина в Словакия, растящ в близост до географския център на Европа, както и едно от най-високите дървета в Ирландия - 42-метровата сива топола в крепостта Бир, която за жалост стана жертва на бурните ветрове, засегнали страната преди две седмици, но остава в състезанието.

Целта на международното „търсене на дърво с история“ е да запознае обществеността с интересни европейски дървета и да ги обозначи като важно природно-историческо наследство, което заслужава внимание и опазване. Конкурсът се провежда за четвърта поредна година, като за първи път се радва на толкова много участници - в настоящото издание се включиха десет държави. Това доказва, че темата за дърветата като съществен елемент за наличието и съхраняването на биоразнообразието не се ограничава от държавните граници, има глобално значение и става все по-актуална. 

След проверка и преброяване на подадените гласове, резултатите ще бъдат обявени от организатора на конкурса на церемонията по награждаване. Тя се провежда под патронажа на комисаря по околната среда, Янез Поточник, който ще връчи наградата на победителя на 19 март в Европейския парламент в Брюксел.

Повече за конкурса „Европейско дърво на годината 2014” разказва Дима Котева, Програмен координатор на Фондация „ЕкоОбщност“, в разговор с Мариана Гомилева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04